Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hned dvě závodnice přepsaly historii, když zvládly Ironmana pod 8 hodin

Kat Matthews v cíli rekordního Ironmana. Foto: Sub 7 Sub 8

Na mistrovství světa v Ironmanovi skončila Kat Metthews druhá. Při Pho3nix Sub8 Project však strhla veškerou pozornost na sebe fenomenálním výkonem, když pokořila osmihodinovou hranici téměř o půlhodinu. Až do poslední chvíle ji v dramatickém souboji stíhala olympijská vítězka Nicola Spirig.

Ironman se skládá ze stejných disciplín jako triatlon, avšak vzdálenosti, které musí závodníci urazit, jsou výrazně nataženy. Jako první přichází na řadu 3,8 kilometru plavání, následuje 180 kilometrů na kole a celý závod uzavírá 42kilometrová maratonská trať. Soutěžní klání v německém Senftenbergu bylo uspořádáno s rekordními očekáváními, jelikož se v něm s cílem prolomit čas osmi hodin střetly rovnou dvě závodnice. Zlatá a stříbrná olympijská medailistka Nicola Spirig a právě Kat Matthews. Obě byly podporovány týmy, které jim pomáhaly držet přesně naplánované tempo, a tím umožňovaly dosáhnout co nejlepšího výkonu. Toto je však i důvod, proč jejich výkon nebude zapsán do oficiální knihy rekordů, ale pouze odhaluje, čeho jsou závodnice schopny.

Po plavecké části, kterou komplikoval protiproud, byly obě soupeřky pět minut za očekávaným časem a musely zabrat. Následovala jízda na kole, kde se povedlo Kat Matthews vytvořit tříminutový náskok, když zvládla 180kilometrovou trať s průměrnou rychlostí 46,9 km/h za 3 hodiny, 50 minut a 6 sekund. Drama na závěr přinesl běh, kde se Nicole Spirig povedlo vedoucí závodnici dohnat a předběhnout, ale ve vedení se udržela jen tři kilometry a Kat Matthews nakonec dominovala v čase 7:31:54. Její soupeřka sice zaběhla rychlejší maraton, ale ztrátu z kola už tím nedohnala a s časem 7:34:19 skončila hluboko pod osmi hodinami na druhém místě.

Nicola Spirig při závodě. Foto: Sub 7 Sub 8

„Teď je ve mně spousta emocí,“ uvedla vítězná Kat Matthews na tiskové konferenci. „Hlavně kvůli týmu kolem mě. Ze všech triatlonů na světě je tento o týmu,“ vyzdvihla důležitost svého okolí pro rekordní výkon. „Cítila jsem, že je zklamávám. Celý den jsem byla limitujícím faktorem já, ale právě jejich síla na trati a podél trati mi dodávala motivaci, abych pokračovala dál,“ popsala své pocity ze závodu.

Pro Spirig to byla výrazná tečka za profesionální kariérou na poli extrémních závodů. „Letos skončím. Budu ještě závodit; zatím nemám naplánováno, jaké závody, které budou jen pro zábavu. A pak se těším, že budu věnovat více času a úsilí své nadační práci… A jednám s některými sponzory, abych s nimi mohla spolupracovat i potom. Takže spousta zajímavých věcí, ale hlavně se těším na čas strávený se svými dětmi, na sportování s vlastními dětmi,“ řekla závodnice.

Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím informací z 220 Triatlon a Sub 7 Sub 8

Související články

Zaručeně zlepší den

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…