Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Historie znovu ožívá. Aplikace mění návštěvu Krušných hor na nezapomenutelný zážitek

Foto: Petr Mikšíček, tvůrce aplikace

Rádi se touláte krajinou, nedáte dopustit na moderní technologie a zajímá vás historie míst, kudy procházíte? Všechny tyto činnosti v sobě spojuje aplikace projektu Živé hory, který umožňuje interaktivně objevovat Krušnohoří a jeho historii.

Ve spolupráci se sdružením Antikomplex nabízí sedm okruhů a mapuje sedm obcí na české a saské straně Krušných hor, kde jsou rozmístěny informační tabule s QR kódy. Po naskenování uživatele doslova provedou historickými událostmi spojenými s regionem a téměř na dotek přiblíží známé osobnosti a významná místa. Vedle videa totiž aplikace pracuje i s 360stupňovými vizualizacemi, animacemi nebo hranou rozšířenou virtuální realitou, ve které můžete do obrazu sami vstoupit. Na jejich výrobě se podíleli také herci Západočeského divadla v Chebu, kteří ztvárnili historické obyvatele, řemeslníky a patrioty.

Aplikace spojuje historii a nejmodernější technologie. Foto: Petr Mikšíček, tvůrce aplikace

Abyste si aplikaci užili se vším všudy, potřebujete tablet nebo jeden z modernějších chytrých telefonů. „Je to náročné na úložiště. Na všech 39 vizualizací potřebujete asi 20 gigabajtů. Můžete si je ale instalovat postupně a také mazat,“ vysvětluje pro Český rozhlas Petr Mikšíček, který za vznikem aplikace stojí. V turistické sezóně se však nabízí také možnost zapůjčení tabletů v infocentrech partnerů projektu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Svatý Mikuláš se uměl teleportovat i rozčílit. Seznamte se s mýty ze starých rukopisů

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…