Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Historickým městem roku je Vysoké Mýto. Za odměnu dostalo milion korun

Foto: Jaroslav Horák / Vysoké Mýto

Vítězem soutěže Historické město roku 2022 je Vysoké Mýto z Pardubického kraje. Titul vítěze získalo za nejlepší využití peněz na obnovu městských památkových rezervací a památkových zón. Záznam z vyhlašování výsledků je možné shlédnout na videu od České tiskové kanceláře.

Předávání ceny se tradičně konalo 18. dubna na Mezinárodní den památek a sídel. V Pražské křižovatce v kostele sv. Anny převzal ocenění starosta Vysokého Mýta František Jiraský. „Jsme si vědomi historické hodnoty našich památek a jejich ochrana a obnova patří mezi naše priority. Považujeme současně za důležité, aby památky žily. Myslím, že ve Vysokém Mýtě se nám daří naplňovat historické město životem,“ řekl starosta.

Kromě ocenění dostalo město milion korun určených pro další péči o památky. Jako jednu z možností využití Jiraský zmiňuje novou fasádu na Šemberově divadle. Loni město z peněz z programu regenerace opravilo hlavní vstupní prostor do své památkové zóny, věž Pražské brány či Havlíčkovy sady. Historické jádro Vysokého Mýta je od roku 1990 chráněno jako městská památková zóna, dnes je na jejím území 34 památek, například kostel svatého Vavřince nebo Sokolovna.

Vyhlašování vítěze probíhalo v kostele svaté Anny v Praze. Foto: Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Krajskými vítězi soutěže byly také České Budějovice, Horažďovice, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jemnice, Jičín, Kolín, Lomnice, Praha 1, Příbor, Šternberk, Valašské Meziříčí a Žatec. Každé město získalo od Ministerstva pro místní rozvoj 100 000 korun.

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj. Za dobu své existence od roku 1993 jejím prostřednictvím Ministerstvo kultury podpořilo obnovu 18 700 kulturních památek, a to sumou přesahující 5,86 miliardy korun. Vysoké Mýto se o titul ucházelo už v roce 2017 a nyní je čtvrtým vítězným městem z Pardubického kraje. Spolu s Jihočeským krajem se tak dělí o přední příčky. Nejméně měst dosud zvítězilo v Olomouckém, Plzeňském či Královehradeckém kraji.

Související články

Zaručeně zlepší den

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…