Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Už i hasiči budou moci při své práci použít rozšířenou realitu, která stále více proniká do záchranných složek. Experti totiž vyvinuli nové brýle, které se stanou výrazným pomocníkem při zásazích v objektech, uvedla Technologická agentura České republiky (TA ČR).

Nové brýle by se měly stát výrazným pomocníkem hasičů už koncem letošního roku. Jejich fungování bude velmi jednoduché a praktické – prostřednictvím šipek na displeji budou brýle hasiče navigovat k hydrantům, k uzávěrům plynu či elektřiny, k únikovým východům i k lidem, kteří jsou v ohrožení života. Navíc budou zabudované přímo do helmy, takže nebudou nijak překážet při výkonu práce. „Cílem autorů projektu je co nejvíce zjednodušit a zrychlit hasičům jejich zásahy. V těžko přístupném hořícím a zakouřeném prostoru je jim každá vteřina dobrá,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda TA ČR.

Foto: Technologická agentura ČR

Výzkumníci využili technologii známou z videoher. Přizpůsobili ji ale hasičům tak, aby je brýle dokázaly bezpečně provést i komplikovanými prostorami. „Hasič při použití těchto brýlí vidí dvě reality. Jednak skutečný prostor, ve kterém zasahuje. A pak také rozšířenou realitu, kdy mu brýle ukazují počítačový plán objektu s doplňujícími informacemi a šipkami k orientaci,“ doplnil Boris Procházka, jednatel firmy GINA Software s.r.o, která ve spolupráci s odborníky z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně brýle vyvinula.

Vyhledávání zachraňovaných osob v prostoru by měla umožnit detekce elektronických přístrojů, jako jsou například mobilní telefony. při rozsáhlejších pohromách vzniklých ve velkém prostorU by mohl důležité údaje a informace doplňovat hasičům jejich velitel, a to i z paluby vrtulníku. „Naším cílem je, aby celý systém byl maximálně jednoduchý a srozumitelný. Proto také například k navigaci používáme šipky známé z počítačových her,“ poznamenal Boris Procházka.

Zdroj: Technologická agentura ČR, Business Info

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…