Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Už i hasiči budou moci při své práci použít rozšířenou realitu, která stále více proniká do záchranných složek. Experti totiž vyvinuli nové brýle, které se stanou výrazným pomocníkem při zásazích v objektech, uvedla Technologická agentura České republiky (TA ČR).

Nové brýle by se měly stát výrazným pomocníkem hasičů už koncem letošního roku. Jejich fungování bude velmi jednoduché a praktické – prostřednictvím šipek na displeji budou brýle hasiče navigovat k hydrantům, k uzávěrům plynu či elektřiny, k únikovým východům i k lidem, kteří jsou v ohrožení života. Navíc budou zabudované přímo do helmy, takže nebudou nijak překážet při výkonu práce. „Cílem autorů projektu je co nejvíce zjednodušit a zrychlit hasičům jejich zásahy. V těžko přístupném hořícím a zakouřeném prostoru je jim každá vteřina dobrá,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda TA ČR.

Foto: Technologická agentura ČR

Výzkumníci využili technologii známou z videoher. Přizpůsobili ji ale hasičům tak, aby je brýle dokázaly bezpečně provést i komplikovanými prostorami. „Hasič při použití těchto brýlí vidí dvě reality. Jednak skutečný prostor, ve kterém zasahuje. A pak také rozšířenou realitu, kdy mu brýle ukazují počítačový plán objektu s doplňujícími informacemi a šipkami k orientaci,“ doplnil Boris Procházka, jednatel firmy GINA Software s.r.o, která ve spolupráci s odborníky z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně brýle vyvinula.

Vyhledávání zachraňovaných osob v prostoru by měla umožnit detekce elektronických přístrojů, jako jsou například mobilní telefony. při rozsáhlejších pohromách vzniklých ve velkém prostorU by mohl důležité údaje a informace doplňovat hasičům jejich velitel, a to i z paluby vrtulníku. „Naším cílem je, aby celý systém byl maximálně jednoduchý a srozumitelný. Proto také například k navigaci používáme šipky známé z počítačových her,“ poznamenal Boris Procházka.

Zdroj: Technologická agentura ČR, Business Info

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…