Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Oscara za design získal český start-up. Vyrábí brýle, které pomáhají v nejchudších zemích světa

Lidem v rozvojových zemích brýle dávají mnohem víc než jen lepší zrak. Foto: se svolením DOT Glasses

Nastavitelné dioptrické brýle řeší nekorigované poruchy zraku obyvatel rozvojových zemí. Pomáhají lidem v Afganistánu, Bangladéši, Indii nebo východní Africe. Za jejich vylepšenou verzi navrženou ve spolupráci s designérem Jakubem Stedinou získal český start-up DOT Glasses prestižní ocenění Red Dot Design Award 2021.

Tuzemský start-up, za nímž stojí podnikatel a celoživotní uživatel brýlí Philip Staehelin, efektivně využil čas, který se mu naskytl v důsledku koronavirové pandemie – spolupráce s řadou zdravotnických organizací poskytujících péči v rozvojových zemích totiž byla pozastavena. Nový koncept brýlí si polepšil vzhledově, má lepší funkčnost, je kompatibilnější s různými typy dioptrických skel a rámeček lépe sedí na nose. Zjednodušila se také výroba brýlí nebo jejich sestavování přímo na místě. Hlavní předností je pak schopnost přizpůsobit se všem tvarům obličeje a extrémně nízká výrobní cena. Včetně marže jsou prodávány za pouhé dva americké dolary.

Brýle je možné snadno sestavit a přizpůsobit novému majiteli. Foto: se svolením DOT Glasses

Zrakovými problémy trpí v nejchudších zemích světa více než miliarda lidí. Nastavitelným designem brýlí i jejich extrémně levnou a efektivní výrobou DOT Glasses pomáhá těm nejpotřebnějším. Současně jim zlepšuje i celkovou úroveň života, protože díky lepšímu zraku získají lepší přístup ke vzdělání, širší možnosti na trhu práce i vyšší příjem,“ řekla Silke Horáková, spoluzakladatelka fondu Tilia Impact Ventures. Právě tento investiční fond zaměřený na podporu podniků se silným společenským dopadem poskytl spolu s venture kapitálovým fondem Nation 1, který investuje do firem působících v Česku s ambicí globálního růstu, start-upu DOT Glasses jeden milion eur.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…