Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci z Plzně vytvořili chytrý zásahový oblek a rukavice pro hasiče

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Výzkumný tým Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni představil chytrý zásahový oblek a rukavice pro hasiče. Již od příštího roku by se speciální zásahové obleky a rukavice mohly vyrábět a díky elektronickému systému by velitel mohl hned vědět aktuální stav zasahujících hasičů.

Výzkumníci z RICE vyvinuli chytrý elektronický systém s čidly, díky kterým má velitel jednotky na svém dotykovém tabletu přehled o tom, co se v daném okamžiku se zasahujícím hasičem právě děje. „Systém dokáže zobrazit až šest hasičů, kteří se účastní zásahu. Čidla zabudovaná do obleku měří relativní vlhkost, vnitřní a povrchovou teplotu na zásahovém obleku a monitorují základní životní funkce a pohybovou aktivitu hasiče,“uvedl vedoucí výzkumného týmu Aleš Hamáček.

Oblek monitoruje prostředí, například zda se v okolí vyskytují dusivé nebo výbušné plyny, a všechny informace posílá veliteli. Rukavice jsou rovněž vybaveny elektronikou pro monitorování povrchové teploty a systémem pro dálkové měření teploty. „Uvnitř mají navíc prvky posilující ochranu hasiče, díky nimž stoupla o sto dvacet procent ochrana proti sálavému teplu,“ řekl Hamáček.

V současné době se u obleků i rukavic již připravuje sériová výroba a se zavedením oblečení do praxe se počítá v roce 2016. Do budoucna se výzkumné centrum RICE chce soustředit na předvídání tepelné kapacity oděvu a lokalizaci člověka uvnitř objektů jinými systémy, než je GPS, jež mívá v uzavřených budovách potíže se signálem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.