Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci z Plzně vytvořili chytrý zásahový oblek a rukavice pro hasiče

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Výzkumný tým Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni představil chytrý zásahový oblek a rukavice pro hasiče. Již od příštího roku by se speciální zásahové obleky a rukavice mohly vyrábět a díky elektronickému systému by velitel mohl hned vědět aktuální stav zasahujících hasičů.

Výzkumníci z RICE vyvinuli chytrý elektronický systém s čidly, díky kterým má velitel jednotky na svém dotykovém tabletu přehled o tom, co se v daném okamžiku se zasahujícím hasičem právě děje. „Systém dokáže zobrazit až šest hasičů, kteří se účastní zásahu. Čidla zabudovaná do obleku měří relativní vlhkost, vnitřní a povrchovou teplotu na zásahovém obleku a monitorují základní životní funkce a pohybovou aktivitu hasiče,“uvedl vedoucí výzkumného týmu Aleš Hamáček.

Oblek monitoruje prostředí, například zda se v okolí vyskytují dusivé nebo výbušné plyny, a všechny informace posílá veliteli. Rukavice jsou rovněž vybaveny elektronikou pro monitorování povrchové teploty a systémem pro dálkové měření teploty. „Uvnitř mají navíc prvky posilující ochranu hasiče, díky nimž stoupla o sto dvacet procent ochrana proti sálavému teplu,“ řekl Hamáček.

V současné době se u obleků i rukavic již připravuje sériová výroba a se zavedením oblečení do praxe se počítá v roce 2016. Do budoucna se výzkumné centrum RICE chce soustředit na předvídání tepelné kapacity oděvu a lokalizaci člověka uvnitř objektů jinými systémy, než je GPS, jež mívá v uzavřených budovách potíže se signálem.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.