Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Gigantický brambor, který šokoval svět. Přečtěte si dobré zprávy z přírody

5 minut radosti
Ilustrační foto: PIxabay

Začala zima. Zastavily se u nás první mrazíky, sníh a náledí. Navzdory tomu příroda stále přináší novinky, které je dobré připomenout. Na Novém Zélandu se podařilo vypěstovat obrovský brambor, české studenty ze základních a středních škol zase čekají zajímavé přednášky a Brňané rozhodují o tom, jaké osvětlení bude použito v městském parku Lužánky.

Brambor Doug, který zaujal svět

Na Novém Zélandu se podařilo vypěstovat největší brambor světa. Váží téměř osm kilogramů, čímž předčil dosavadního rekordmana zaznamenaného v Guinnessově knize rekordů. Toho vykopali v roce 2011 v Británii a vážil 4,99 kilogramu.

Brambor pojmenovaný Doug na své zahradě na Novém Zélandu vypěstovali manželé Colin and Donna Craigovi-Brownovi. Na obří hlízu narazili 30. srpna, když pleli záhony před příchodem jara, které na Novém Zélandu trvá od září do listopadu. Colin se původně domníval, že by mohlo jít o jeden z druhů batátů či nějaký druh podzemní houby, když ale objekt vytáhl z půdy a ochutnal, zjistil, že se jedná o lilek brambor. Od konce srpna se Doug stal celebritou. Manželé se již obrátili na Guinnessovu knihu rekordů s žádostí o oficiální zápis a nyní čekají na odpověď.  


Online Krkonošský národní park nabízí školám přednášky

Dnešní doba není jednoduchá ani pro učitele a žáky. Lektoři Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) se proto rozhodli pomoci, jak můžou. Nabízí online přednášky pro školní skupiny zaměřené právě na Krkonošský národní park. Učitelé si mohou vybrat z řady témat a odpovědí na otázky, jako například proč je v Krkonoších KRNAP, proč lidé do Krkonoš přišli a ještě neodešli, zda jsou laviny v Krkonoších přínosné nebo škodlivé a také proč je v Krkonoších zima. „Online přednášky jsou obsahově jednodušší, doplněné kvízy a takzvanými zakázanými domácími úkoly,“ okomentoval specifika přednášek nabízených přes internet vedoucí pracoviště ekologické výchovy Správy KRNAP Michal Skalka. „Ty prodlužují dobu, kterou žáci o problematice přemýšlejí, i když vyučovací hodina už dávno skončila,“ doplnil.

Správa KRNAP nabízela online přednášky už při předchozích covidových vlnách. „Jen během dubna 2021 jsme vstoupili do výuky více než 50×, a to i ve školách od Krkonoš dost vzdálených – třeba v Šumperku nebo Bohdalci. Kdyby tam naši lektoři měli dojet osobně, bylo by to velmi drahé i neekologické,“ uvedl Skalka.

Aktuální nabídka online přednášek je uvedena na domovských stránkách Správy KRNAP. Zájemci o službu mohou kontaktovat lektora uvedeného u každé přednášky a dohodnout si s ním termín, téma a platformu, na které probíhá online výuka školy. 

Ilustrační foto: Pixabay

Jak se má svítit v Brně? Lidé si mohou sami vybrat, co upřednostňují

V populárním brněnském parku Lužánky si lidé mohou prohlédnout čtyři varianty parkového osvětlení a zvolit, které se jim nejvíce líbí. Lampy v horní části parku rovnoběžně s Lidickou ulicí tvoří čtyři sekce A – D tak, aby Brňané na první pohled viděli, v čem se jednotlivá svítidla liší. „U každé sekce lidé najdou informace, jak daná svítidla fungují, jaká je teplota světla i jak se mění nastavení v průběhu času. Rovněž se dozvědí, jak si daný typ stojí v kontextu úspory energií, emisí oxidu uhličitého či modré složky světla,“ popsal provozně technický ředitel Technických sítí Brno Josef Šaroun.

Na webu TSB pak může zájemce hlasovat pro typ osvětlení, který by preferoval v městských parcích. Hlasování je jednoduché, jelikož informační tabule obsahují QR kód, skrze který se dá přiklonit k jedné z variant. Je tak možné učinit rovnou na místě, stačí mít chytrý telefon. „Věříme, že zapojením veřejnosti získáme cenné podklady k dalšímu směřování parkového osvětlení v Brně. Při plánování jeho obnovy chceme v budoucnu přihlížet k preferencím obyvatel města,“ uvedl generální ředitel TSB Pavel Rouček.

Ilustrační foto: Pixabay

Zdroj: Ekolist, Správa KRNAP, Ekolist, TSB

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …