Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Ilustrační foto: Pexels

Výlet do Disneylandu je snem téměř všech dětí, ale i mnohých dospělých. Někteří se do pohádkové říše vrací pravidelně. Jak to? Co za tím stojí? Vědci se tomu mrkli na zoubek a zjistili, že na to má patrně vliv vůně.

Po celém parku jsou rozmístěna zařízení známá jako Smellitzers, která na kolemjdoucí vystřelují pachy. Například Smellitzer u Cukrářského paláce a Cukrářské kuchyně vypouští na hlavní ulici vůni sladkých dobrot. „Smellitzer byl pojmenován po slavné houfnici, která odpalovala granáty z první světové války,“ popsal Gavin Doyle, Disneyho nadšenec. „Místo toho, aby vystřelovala smrtící granáty, ale v Disneylandu vypouští nádherné vůně,“ dodal.

David Ludden, profesor psychologie na Georgia Gwinnett College, uvedl, že část úspěchu společnosti Disney spočívá ve schopnosti využívat vůně k ovlivňování našeho chování na nevědomé úrovni. „Čich je chemický smysl a je evolučně nejstarší, takže se přímo spojuje s emocionálními částmi mozku více než ostatní smysly,“ vysvětlil psycholog. A to je jedním z důvodů, proč se dospělí i děti nemohou tohoto zábavního parku nabažit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…