Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Geoinženýrství: „Ztlumení slunce“ by mohlo zabránit tání ledovců

Ilustrační foto: Pixabay

Zatímco planeta stále čelí nepředstavitelným výzvám spojeným s globálním oteplováním, vědci zkoušejí neobvyklé metody, jak zmírnit katastrofální dopady změn klimatu. Jedna z těchto metod zahrnuje doslova „ztlumení“ slunce. Nová studie se pokusila zjistit, zda umělý zásah do sluneční radiace může pomoci zastavit tání ledových přikrývek v Antarktidě, ale s sebou nese i řadu rizik a otázek, píše server Interesting Engineering.

Geoinženýrství jako možné řešení

Již několik let sledujeme alarmující zprávy o tání ledovců v Antarktidě. Letošní rok přinesl nový rekord, kdy se množství mořského ledu dostalo na historické minimum. Toto tání je přímým důsledkem globálního oteplování a stoupajících teplot, které ohrožují ekosystémy a zvyšují mořskou hladinu. Je tedy zřejmé, že je třeba jednat rychle.

Jedním z přístupů, který vědci zkoumají, je geoinženýrství. Tato kontroverzní metoda zahrnuje technické zásahy do klimatu, včetně ovlivňování sluneční radiace. Studie vedená Johannesem Sutterem z Univerzity v Bernu se pokusila zjistit, zda by tímto způsobem mohlo být možné zpomalit tání ledovců.

Ilustrační foto: Pixabay

Geoinženýrství s sebou nese rizika a neznámé faktory

Přestože geoinženýrství nabízí potenciální záchranu, nese s sebou i závažná rizika a otázky, na které vědci zatím neznají odpovědi. Tato metoda by totiž vyžadovala vypuštění milionů tun aerosolů do stratosféry pomocí vysokoletících letadel. Tím by bylo dosaženo ztlumení slunečního svitu, což by mohlo pomoci zpomalit tání ledu v Antarktidě.

Avšak tato technika by byla efektivní pouze za předpokladu, že by klimatická stabilita trvala po několik staletí. Jakmile by byl zásah ukončen a koncentrace skleníkových plynů v atmosféře by zůstaly vysoké, mohla by se teplota na Zemi rychle zvýšit o několik stupňů. To představuje jedno z možných rizik.

Nepředvídatelné důsledky

Dalším problémem je, že vědci nejsou zcela obeznámeni s potenciálními vedlejšími účinky geoinženýrství. Ty mohou zahrnovat změny v monzunových vzorech, změny v oceánech včetně acidifikace a změny v atmosférickém oběhu. Navíc by projekt mohl mít i sociální a politické důsledky, které by byly těžko předvídatelné.

Závěr: Záchranou je dekarbonizace

I když geoingenering může nabízet naději na záchranu Antarktidy, vědci zdůrazňují, že nejúčinnějším způsobem, jak zabránit tání ledových přikrývek, je rychlá dekarbonizace. To znamená, že je třeba co nejdříve snížit emise skleníkových plynů na nulu. Pokud přidáme i ambiciózní opatření ke zmírnění klimatických změn, mohou ledovce zůstat stabilní i v dlouhodobém horizontu.

Geoinženýrství může být lákavou možností v boji proti změnám klimatu, ale musíme být opatrní a pečlivě zvážit rizika a důsledky, které s sebou nese. Koneckonců, jedná se o globální experiment, který by mohl mít dalekosáhlé dopady na naši planetu a budoucí generace.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku zprovoznili první ekologické pohřebiště

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Vyzkoušejte léčivou sílu aromaterapie. Pomůže s nachlazením a zažene chmury

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…