Globální oteplování je dle vědců možné zastavit vystřelením měsíčního prachu do vesmíru, píše server Euro News. Půjde ale tento nápad převést do praxe?
Vědci z univerzity v Utahu vypočítali, že vystřelování až milionů tun měsíčního prachu do zemské atmosféry by mohlo finálně zmírnit proces globálního oteplování. Podle spoluautora studie Scotta Kenyona je až fascinující, že měsíční prach, jehož vytvoření trvalo více než čtyři miliardy let, může pomoci zpomalit nárůst teploty Země, což je problém, který se oproti vytvoření měsíčního prachu projevil celkem rychle. Vypuštění měsíčního prachu do vesmíru by mohlo „zastínit“ Zemi.
Inspirace pochází od prstenců, které obklopují některé planety, jako je Saturn. Konkrétně jeho prstence jsou tvořeny z astronomického prachu a jsou pro nás viditelné, protože zachycují světlo a odrážejí ho ven.
Myšlenka má několik vážných logistických nevýhod. Aby měl měsíční prach významný dopad na globální oteplování, musel by blokovat 1–2 procenta slunečních paprsků. To by vyžadovalo vypuštění zhruba deseti miliard kg prachu ročně, přibližně 700krát více hmoty, než kdy lidé celkově vypustili do vesmíru.
My můžeme pouze čekat, zda vědci dovedou v budoucnu toto teoretické řešení do praxe.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…