Globální oteplování je dle vědců možné zastavit vystřelením měsíčního prachu do vesmíru, píše server Euro News. Půjde ale tento nápad převést do praxe?
Vědci z univerzity v Utahu vypočítali, že vystřelování až milionů tun měsíčního prachu do zemské atmosféry by mohlo finálně zmírnit proces globálního oteplování. Podle spoluautora studie Scotta Kenyona je až fascinující, že měsíční prach, jehož vytvoření trvalo více než čtyři miliardy let, může pomoci zpomalit nárůst teploty Země, což je problém, který se oproti vytvoření měsíčního prachu projevil celkem rychle. Vypuštění měsíčního prachu do vesmíru by mohlo „zastínit“ Zemi.
Inspirace pochází od prstenců, které obklopují některé planety, jako je Saturn. Konkrétně jeho prstence jsou tvořeny z astronomického prachu a jsou pro nás viditelné, protože zachycují světlo a odrážejí ho ven.
Myšlenka má několik vážných logistických nevýhod. Aby měl měsíční prach významný dopad na globální oteplování, musel by blokovat 1–2 procenta slunečních paprsků. To by vyžadovalo vypuštění zhruba deseti miliard kg prachu ročně, přibližně 700krát více hmoty, než kdy lidé celkově vypustili do vesmíru.
My můžeme pouze čekat, zda vědci dovedou v budoucnu toto teoretické řešení do praxe.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku
Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…