Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Exkluzivní podívaná: Kolem Země proletí kometa dvakrát větší než Mount Everest

Ilustrační foto: Pixabay

Hojně očekávaná kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) vstoupila do naší vnitřní sluneční soustavy, což znamená, že by mohla být brzy viditelná běžným dalekohledem, píše server Interesting Engineering.

Pravděpodobně bude pro běžného pozorovatele nejlepší ji zachytit při jejím největším přiblížení k Zemi 14. července 2022, ačkoli superměsíc 13. července může výrazně rozsvítit oblohu, což znamená, že bude vhodnější kometu zkusit dalekohledem zachytit před středou, když obloha bude ještě tmavá.

Jak velké je jádro komety?

Odborníci v tuto chvíli nemají jasno v tom, jak velké je jádro komety. Podle velvyslanců NASA Eddieho Irrizarryho a Kelly Kizer Whitt se odhaduje, že kometa spadá do šířky mající rozsah 18 až 161 kilometrů. Bohužel se k nám nepřiblíží dostatečně blízko, abychom zjistili přesné rozměry, protože i v nejbližším bodě od Země bude od nás stále ve větší vzdálenosti, než je průměrná vzdálenost mezi Zemí a Marsem.

Pokud se vám název Comet PanSTARRS zdá povědomý, je to proto, že objektů s tímto jménem existuje více. Pan-STARRS je průzkum oblohy, který se zaměřuje na objevování nových asteroidů, komet, supernov a dalších nebeských objektů. Když byl C/2017 K2 poprvé objeven, byl vzdálen 2,4 miliardy km od Slunce, tedy16krát dále, než je Země od Slunce.

Foto: Jose J. Chambo (Cometografia)

Viditelná přes dalekohled

Nyní se očekává, že C/2017 K2 urazí vzdálenost asi 270 milionů km od Země. To bohužel nebude stačit, aby byl tento nebeský objekt viditelný lidským okem, ale dobrý dalekohled by měl za vhodných podmínek nabídnout celkem dechberoucí pohled. Poté, co v následujících dnech proletí kolem Země, bude C/2017 K2 pokračovat ve své cestě směrem k perihéliu, což je její nejbližší průchod kolem Slunce.

Nelze však říci, jak se bude během přibližování se ke Slunci chovat. Mohla by se za určitých okolností stát aktivnější a jasnější, nebo by se mohla rozpadnout, zcela zmizet a zanechat za sebou jen prachovou stopu. Nechme se překvapit.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…