Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Exkluzivní podívaná: Kolem Země proletí kometa dvakrát větší než Mount Everest

Ilustrační foto: Pixabay

Hojně očekávaná kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) vstoupila do naší vnitřní sluneční soustavy, což znamená, že by mohla být brzy viditelná běžným dalekohledem, píše server Interesting Engineering.

Pravděpodobně bude pro běžného pozorovatele nejlepší ji zachytit při jejím největším přiblížení k Zemi 14. července 2022, ačkoli superměsíc 13. července může výrazně rozsvítit oblohu, což znamená, že bude vhodnější kometu zkusit dalekohledem zachytit před středou, když obloha bude ještě tmavá.

Jak velké je jádro komety?

Odborníci v tuto chvíli nemají jasno v tom, jak velké je jádro komety. Podle velvyslanců NASA Eddieho Irrizarryho a Kelly Kizer Whitt se odhaduje, že kometa spadá do šířky mající rozsah 18 až 161 kilometrů. Bohužel se k nám nepřiblíží dostatečně blízko, abychom zjistili přesné rozměry, protože i v nejbližším bodě od Země bude od nás stále ve větší vzdálenosti, než je průměrná vzdálenost mezi Zemí a Marsem.

Pokud se vám název Comet PanSTARRS zdá povědomý, je to proto, že objektů s tímto jménem existuje více. Pan-STARRS je průzkum oblohy, který se zaměřuje na objevování nových asteroidů, komet, supernov a dalších nebeských objektů. Když byl C/2017 K2 poprvé objeven, byl vzdálen 2,4 miliardy km od Slunce, tedy16krát dále, než je Země od Slunce.

Foto: Jose J. Chambo (Cometografia)

Viditelná přes dalekohled

Nyní se očekává, že C/2017 K2 urazí vzdálenost asi 270 milionů km od Země. To bohužel nebude stačit, aby byl tento nebeský objekt viditelný lidským okem, ale dobrý dalekohled by měl za vhodných podmínek nabídnout celkem dechberoucí pohled. Poté, co v následujících dnech proletí kolem Země, bude C/2017 K2 pokračovat ve své cestě směrem k perihéliu, což je její nejbližší průchod kolem Slunce.

Nelze však říci, jak se bude během přibližování se ke Slunci chovat. Mohla by se za určitých okolností stát aktivnější a jasnější, nebo by se mohla rozpadnout, zcela zmizet a zanechat za sebou jen prachovou stopu. Nechme se překvapit.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…