Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

NASA má nyní k dispozici dva nové nástroje k prozkoumání záhadných Gruithuisen kopulí vyskytujících se na povrchu Měsíce. Hlavním cílem mise Artemis NASA je vyslat astronauty, aby vyzkoušeli první dlouhodobou přítomnost na Měsíci, a zjistit, co je nutné k vyslání prvních astronautů na Mars, ale mimo to má v plánu mnohem více, píše server Interesting Engineering.

V rámci jedné z mnoha vědeckých misí agentura pošle nástroje Lunar-VISE a LEIA na Měsíc, aby mohli zkoumat tajemné Gruithuisen kopule, geologické útvary, které už roky přinášely vědcům spoustu otázek.

Tyto dva zmíněné nástroje poskytnou vědcům z NASA klíčová data ke zjištění vícero informací o kopulích. Dvě vybrané studie organizace NASA se budou zabývat důležitými vědeckými otázkami souvisejícími s Měsícem, jak uvádí v tiskové zprávě Joel Kearns, zástupce přidruženého administrátora pro průzkum v ředitelství vědeckých misí NASA. První studie se bude zabývat geologickými procesy raných planetárních těles, která jsou zachována na Měsíci, tedy zkoumáním vzácné formy měsíčního vulkanismu. Druhý bude studovat účinky nízké gravitace a radiačního prostředí Měsíce na kvasinky.

Lunar-VISE prozkoumá vrchol jedné z Gruithuisenových kopulí v průběhu 10 dnů, aby odhalil, jak vznikly tyto kopule, o kterých se předpokládá, že byly vytvořeny lepkavým magmatem bohatým na oxid křemičitý a vznikly bez přítomnosti kapaliny. Pro vesmírné vědce jejich minulost byla dlouhodobá záhada.

Mezitím LEIA dopraví kvasinku Saccharomyces cerevisiae na povrch Měsíce a bude studovat její reakci na záření a měsíční gravitaci. Údaje, které tato mise shromaždí, doplní dříve existující informace z jiných biologických studií, aby vědcům pomohly zjistit, jak částečná gravitace a skutečné záření v hlubokém vesmíru ovlivňují biologické systémy.

Ilustrační foto: Pexels

Velká záhada kopulí

Kopule Gruithuisen byly pro vědce NASA po mnoho let záhadou. Na základě raných teleskopických pozorování a pozorování kosmických lodí bylo dlouho předpokládáno, že tyto kopule jsou tvořeny magmatem bohatým na oxid křemičitý, jehož složení je podobné žule. Pozorování ze zařízení LRO potvrdila, že dómy Gruithuisen jsou odlišné od okolního terénu, který je pokryt prastarými proudy ztužené čedičové lávy. Skutečnou záhadou však pro vědce je, jak se taková křemičitá magmata mohla tvořit na Měsíci. Na Zemi se křemičité sopky typicky tvoří v přítomnosti dvou složek – vody a deskové tektoniky. Ale bez těchto klíčových ingrediencí na Měsíci je těžké odhadnout, jak mohly vzniknout.

Dočkáme se konečně odpovědi na tuto léta řešenou otázku? Teprve čas a možná i mise Artemis ukáže.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak efektivně utlumit chronickou bolest? Vědci vyvíjejí nové léky

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…