Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tento jev by mohl dokázat, že temná hmota komunikuje s viditelnou hmotou prostřednictvím gravitace

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Tým výzkumníků studoval pohyb spirálních galaxií. Interaguje skutečně temná hmota s hmotou, ze které jsme stvořeni?

Astrofyzici si dlouho lámali hlavu nad vztahem mezi temnou hmotou a viditelnou hmotou, která zahrnuje hvězdy, galaxie a vše ostatní, co je přímo pozorovatelné. Ve studii nedávno publikované v časopise The Astrophysical Journal vědci vysvětlují, jak spolu tyto dva typy hmoty interagují.

Autoři studie naznačují, že temná hmota komunikuje s viditelnou hmotou pomocí unikátní metody zvané neminimální spojení s gravitací. O co jde? Tato metoda umožňuje, aby se temná hmota přímo spojila s Einsteinovým tenzorem (zakřivení v časoprostoru, které se řídí zákony zachování energie a hybnosti, pozn. red.).

Autoři studie analyzovali data z mnoha spirálních galaxií. Na základě získaných zjištění předpokládají, že temná hmota a viditelná hmota možná interagují způsobem, který neočekáváme. Obecně se například předpokládá, že neexistuje žádný rozdíl ve způsobu, jakým obě formy hmoty vnímají časoprostor. Pokud však existuje neminimální vazba, pak to naznačuje opak.

Mnoho fyziků se domnívá, že temná hmota je většinou tvořena slabě interagujícími hmotnými částicemi. Až dosud si však vědci nejsou existencí takových částic jisti. Na druhou stranu někteří kosmologové v minulosti objasnili vztah mezi gravitací a temnou hmotou, a dokonce usuzují, že temná hmota pochází z gravitonů (kvantových jednotek, které společně vyvolávají gravitační sílu). Nedávná studie také zdůrazňuje, že klíčovou roli v interakci mezi viditelnou a temnou hmotou hraje gravitace. Zmiňuje, že neminimální spojení vede ke změně gravitačního vlivu temné hmoty na pravidelnou hmotu, a to je pravděpodobně způsob, jakým spolu tyto dvě různé formy hmoty interagují.

Temná hmota je ve vědecké komunitě považována za jedno z nejdiskutovanějších témat. Čas od času jsou publikovány výzkumné práce a zprávy, které podporují i popírají existenci temné hmoty. Jeden z autorů zmiňované studie Giovanni Gandolfi zdůrazňuje, že jejich studie je pouze jednou hypotézou, takže je zapotřebí více výzkumné práce k dalšímu zkoumání a potvrzení zvláštních vlastností temné hmoty.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…