Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tento jev by mohl dokázat, že temná hmota komunikuje s viditelnou hmotou prostřednictvím gravitace

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Tým výzkumníků studoval pohyb spirálních galaxií. Interaguje skutečně temná hmota s hmotou, ze které jsme stvořeni?

Astrofyzici si dlouho lámali hlavu nad vztahem mezi temnou hmotou a viditelnou hmotou, která zahrnuje hvězdy, galaxie a vše ostatní, co je přímo pozorovatelné. Ve studii nedávno publikované v časopise The Astrophysical Journal vědci vysvětlují, jak spolu tyto dva typy hmoty interagují.

Autoři studie naznačují, že temná hmota komunikuje s viditelnou hmotou pomocí unikátní metody zvané neminimální spojení s gravitací. O co jde? Tato metoda umožňuje, aby se temná hmota přímo spojila s Einsteinovým tenzorem (zakřivení v časoprostoru, které se řídí zákony zachování energie a hybnosti, pozn. red.).

Autoři studie analyzovali data z mnoha spirálních galaxií. Na základě získaných zjištění předpokládají, že temná hmota a viditelná hmota možná interagují způsobem, který neočekáváme. Obecně se například předpokládá, že neexistuje žádný rozdíl ve způsobu, jakým obě formy hmoty vnímají časoprostor. Pokud však existuje neminimální vazba, pak to naznačuje opak.

Mnoho fyziků se domnívá, že temná hmota je většinou tvořena slabě interagujícími hmotnými částicemi. Až dosud si však vědci nejsou existencí takových částic jisti. Na druhou stranu někteří kosmologové v minulosti objasnili vztah mezi gravitací a temnou hmotou, a dokonce usuzují, že temná hmota pochází z gravitonů (kvantových jednotek, které společně vyvolávají gravitační sílu). Nedávná studie také zdůrazňuje, že klíčovou roli v interakci mezi viditelnou a temnou hmotou hraje gravitace. Zmiňuje, že neminimální spojení vede ke změně gravitačního vlivu temné hmoty na pravidelnou hmotu, a to je pravděpodobně způsob, jakým spolu tyto dvě různé formy hmoty interagují.

Temná hmota je ve vědecké komunitě považována za jedno z nejdiskutovanějších témat. Čas od času jsou publikovány výzkumné práce a zprávy, které podporují i popírají existenci temné hmoty. Jeden z autorů zmiňované studie Giovanni Gandolfi zdůrazňuje, že jejich studie je pouze jednou hypotézou, takže je zapotřebí více výzkumné práce k dalšímu zkoumání a potvrzení zvláštních vlastností temné hmoty.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Společně můžeme zachránit českou přírodu. Příspěvky veřejnosti jsou zásadní pro ochranu biodiverzity

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Ranní rutina zlepšuje zdraví mozku. Seznamte se s tipy neurovědců pro zdravější rána

Duševní hygiena by měla být více zastoupena ve školní docházce, říká Češka studující experimentální psychologii v Oxfordu

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…