Fritovací olej jako základ bioplastových obalů. Unikátní česká technologie míří do Číny

Vědecký tým Vysokého učení technického vyvinul unikátní technologii, díky níž je možné fritovací olej použít jako vstupní surovinu pro výrobu bioplastů. Na základě spolupráce české a čínské firmy se nyní ve městě Su-čou staví továrna na recyklaci oleje, do budoucna se pak plánuje další rozšíření výroby.

Použitý fritovací olej jako základní surovina pro výrobu biopolymeru, respektive bioplastových obalů, to je zásadní myšlenka unikátní české technologie recyklace oleje. Vyvinul ji tým vědců Ivany Márové z Vysokého učení technického v Brně (VUT). Výhodou technologie je, že k výrobě kromě oleje nepotřebuje žádné další suroviny jako například cukr či kukuřici, které jsou k produkci jiných bioplastů nezbytné. Bioplastové obaly se navíc postupem času samy rozpadnou, takže jejich dopad na životní prostředí je minimální.

Česko-čínská továrna na recyklaci oleje se staví v čínské průmyslové zóně města  Su-čou, navazujícího na Šanghaj, přičemž se jedná o spolupráci čínské firmy Suzhou Cleanet a české firmy Nafigate Corporation. Čína byla vybraná jako nejvhodnější lokalita, protože vykazuje největší nadbytek fritovacího oleje. Stavební cena továrny se odhaduje na přibližně 100 milionů korun. Příští rok by se pak měla začít stavět druhá továrna, jejíž cena se bude pohybovat kolem 700 milionů korun.

Přestože VUT  na projekt prodalo licenci, česká firma Nafigate Corporation si zachovala unikátní know-how. Podle její marketingové ředitelky Lenky Minářové má projekt před sebou slibnou budoucnost – očekává se, že díky své jedinečnosti významně ovlivní světový trh s biopolymery.

Související články

Zaručeně zlepší den

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová