Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fritovací olej jako základ bioplastových obalů. Unikátní česká technologie míří do Číny

Vědecký tým Vysokého učení technického vyvinul unikátní technologii, díky níž je možné fritovací olej použít jako vstupní surovinu pro výrobu bioplastů. Na základě spolupráce české a čínské firmy se nyní ve městě Su-čou staví továrna na recyklaci oleje, do budoucna se pak plánuje další rozšíření výroby.

Použitý fritovací olej jako základní surovina pro výrobu biopolymeru, respektive bioplastových obalů, to je zásadní myšlenka unikátní české technologie recyklace oleje. Vyvinul ji tým vědců Ivany Márové z Vysokého učení technického v Brně (VUT). Výhodou technologie je, že k výrobě kromě oleje nepotřebuje žádné další suroviny jako například cukr či kukuřici, které jsou k produkci jiných bioplastů nezbytné. Bioplastové obaly se navíc postupem času samy rozpadnou, takže jejich dopad na životní prostředí je minimální.

Česko-čínská továrna na recyklaci oleje se staví v čínské průmyslové zóně města  Su-čou, navazujícího na Šanghaj, přičemž se jedná o spolupráci čínské firmy Suzhou Cleanet a české firmy Nafigate Corporation. Čína byla vybraná jako nejvhodnější lokalita, protože vykazuje největší nadbytek fritovacího oleje. Stavební cena továrny se odhaduje na přibližně 100 milionů korun. Příští rok by se pak měla začít stavět druhá továrna, jejíž cena se bude pohybovat kolem 700 milionů korun.

Přestože VUT  na projekt prodalo licenci, česká firma Nafigate Corporation si zachovala unikátní know-how. Podle její marketingové ředitelky Lenky Minářové má projekt před sebou slibnou budoucnost – očekává se, že díky své jedinečnosti významně ovlivní světový trh s biopolymery.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.