Francouzský fotograf zachytil každodenní život Plzeňanů

Plzeňané se do projektu mohli sami přihlásit, zájem projevily téměř tři desítky lidí. Zdroj fotografie: Město Plzeň

Jak vypadá běžný život učitelky, novináře či kuchaře? A jaký je život v Česku? Obě otázky pomohl zodpovědět projekt, jehož se zúčastnil francouzský umělec Guillaume Chauvin. V Plzni nafotil místní obyvatele, fotografie nyní vystavuje plzeňské kreativní centrum.

„Nápad se zrodil u Guillauma, přemýšlel o tom, jaký je život v Česku a co asi celý den dělají místní lidé různých profesí,“ popsala zrod myšlenky koordinátorka uměleckých rezidencí za Plzeň 2015 Tereza Svášková. Projekt se zrealizoval díky programu tzv. uměleckých rezidencí.

Rezidence nabízejí umělcům prostor pro tvorbu a navíc jim pomáhají zprostředkovat užitečné kontakty. Programem se podporuje kulturní výměna a rozšiřuje povědomí veřejnosti o rozmanitosti umění. Za loňský rok se v Plzni zrealizovalo bezmála osmdesát uměleckých rezidencí, letos přibudou další.

Plzeňané se do projektu mohli sami přihlásit, zájem projevily téměř tři desítky lidí. Na fotografiích se jich nakonec objevilo sedmnáct. „Dobrovolníky různých profesí, zájmů i věku spojovala ochota vpustit autora do svého soukromí, sdílet s ním svůj den a příběh,“ uvedla Svášková. Záběry zachycují běžný den farmáře, bednáře plzeňského pivovaru, důchodkyně nebo žáka základní školy.

Guillaume Chauvin je nejen fotograf, ale pracuje i jako novinář. Na svých snímcích kombinuje dokumentárnost se surrealistickými prvky, přidanou hodnotou jeho děl je inteligentní humor. V Plzni strávil téměř dva měsíce, s každou portrétovanou osobu poté jeden den, kdy dokumentoval nejen pracovní, ale i soukromé aktivity.

Výstupem z projektu je výstava vybraných snímků a také knižní publikace doplněná o osobité komentáře. Výstava je k vidění zdarma v DEPU2015 do konce ledna.

Autor článku