Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: V českých městech se rozsvítily vánoční stromy. Který je nejhezčí?

4 minuty radosti
Vánoční strom v Ostravě. Foto: Ostrava!!!

První adventní neděle je za námi a Vánoce se pomalu blíží. Zatímco na horách dokresluje atmosféru blížících se svátků první sněhová pokrývka, ve městech ulice zdobí světýlka, nejrůznější ozdoby a především vánoční stromy. A tak i když se letošní prosinec kvůli vládním nařízením bude muset obejít bez tradičních vánočních trhů, lidé se mohou na náměstích pokochat alespoň rozsvícenými stromečky.

Olomoucké Horní náměstí letos zdobí dvacetimetrový strom Hanáček. Jméno vánočního stromu každoročně vzejde ze soutěže, do které mohou zájemci přihlásit své návrhy. Letos se sešlo rekordních 395 nápadů. „Tak velký zájem nás opravdu překvapil, přišlo nejvíce návrhů za celou dobu, co soutěž pořádáme, a všechny byly velmi originální a nápadité, takže nebylo vůbec jednoduché vybrat pouze jeden,“ uvedl primátor města Mirek Žbánek, který jméno, jehož autory jsou děti z mateřské školy Husitská, vybral.

Foto: Blanka Martinovská, město Olomouc

V hlavním městě návštěvníci vánoční strom najdou tradičně na Staroměstském náměstí. Letos zástupci města vybrali asi padesátiletý smrk, který Praze ze své zahrady darovala rodina z vesnice Dolní Černá Studnice u Jablonce nad Nisou. „Lidé nám stejně jako v předcházejících letech i letos nabízeli své stromy, které by tak jako tak museli nechat z objektivních důvodů pokácet,“ vysvětlil pražský radní Jan Chabr.

Foto: Hlavní město Praha

Tak jako již řadu let, i letos, po vzoru tradice, přivezlo vánoční strom do Brna koňské spřežení. Z Bílovic nad Svitavou koně dotáhli třináct metrů vysokou jedli bělokorou. „Vánoční strom na náměstí je již sedmadevadesát let neodmyslitelným symbolem brněnských Vánoc. Stejně jako myšlenka pomoci potřebným, a tak v průběhu adventu budou moci lidé jako vždy přispět do kasičky pod stromečkem,” dodala ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Foto: TIC Brno

Severomoravská Ostrava má letos nově po šesti letech živý vánoční strom. Jedenáctimetrový smrk lesníci pokáceli kvůli napadení kůrovcem a do města dorazil z beskydské oblasti Jestřábí z lesa patřícího městu. „Jako náhradu za tento smrk vysadíme na pozemcích, které spravujeme, desítky sazenic lesních dřevin. V tomto případě půjde pravděpodobně o buky lesní,“ řekl Martin Mati z Ostravských městských lesů.

Foto: Ostrava!!!

Již 24. listopadu, tedy přesně měsíc před Štědrým dnem, se poprvé rozsvítil strom také na libereckém náměstí E. Beneše. Smrk měří čtrnáct metrů a ozdoby, které na něm visí, vyrobili děti z libereckých škol a školek. 

Foto: Jan Král, SML Liberec

V Jihlavě stojí na Masarykově náměstí 12 metrů vysoký stříbrný smrk. Městu ho věnoval soukromník ze své zahrady v Bedřichově u Jihlavy a jsou na něm zbrusu nové ozdoby, které letos město nakoupilo.  

Foto: Jihlava.cz

Také v Pardubicích bude místní náměstí zdobit až do Tří králů ozdobený vánoční strom. „Pro Pernštýnské náměstí byl letos vybrán smrk pichlavý z Dašic. Je vysoký zhruba šestnáct metrů, a protože část kmene bude ukotvena pod dlažbou náměstí, bude se vánoční dominanta letos tyčit do výšky třináct až čtrnáct metrů,“ uvedla mluvčí Služeb města Klára Sýkorová.

Foto: Pardubice živě

V Plzni stojí na náměstí Republiky asi 15 metrů vysoká jedle obrovská, což je v českých podmínkách neobvyklý druh. „Jedli obrovskou sázeli manželé Křížovi na své zahradě před čtyřiceti lety a my jsme moc rádi, že nám ji nabídli. Plzeň tak bude asi jediným městem s tak velkou vánoční jedlí obrovskou, která se u nás obvykle vysazuje hlavně v parcích,“ řekl primátor města Martin Baxa.

Foto: Martin Pecuch, město Plzeň

Zdroj: praha.eu, ticbrno.cz, olomouc.eu, nase-mesto.cz, liberec.cz, jihlava.cz, pardubice.eu, plzenoviny.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Místo těžby uhlí udržitelné pěstování, na Karvinsku vyroste nový komplex

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…