Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: Česká architektonická díla roku nadchnou milovníky útulného bydlení i turistických cílů

Útulna Jenga. Foto Ateliér Seho – Světlík – UN II FA ČVUT

Celkem třicet staveb se probojovalo do úzkého výběru letošního ročníku České ceny za architekturu. Soutěž, kterou již pošesté vyhlásila Česká komora architektů, má za cíl podporovat vysokou úroveň české architektonické produkce a prezentovat ji odborné a laické veřejnosti i zástupcům státní správy a samosprávy. Vítěze vyhlásí mezinárodní porota v listopadu.

Typově je v soutěži vůbec největší podíl staveb sloužících jako rodinné domy. Jedním z nich je i Dům v ruině ze Znojma. „Byli jsme postaveni před znásilněný dům, bývalou usedlost, která byla za minulého režimu přestavěna na sýpku. Do stávající kulisy ruiny jsme vystavěli nový izolovaný dům, který díky tomu může splňovat současné energetické standardy,“ popsali proces stavby autoři.

Dům v ruině. Foto: ORA

Do výběru se dostala vedle dvou rozhleden také vyhlídka Špička. Stojí na vrcholové skále Malého Špičáku v Jizerských horách a shlíží do údolí soutoku Desné a Kamenice. Stavba sestává ze tří tenkých ocelových nohou a lesklého břichu, ve kterém se zrcadlí žula, stromy, lidé a nebe.

Špička. Foto: Mjölk architekti

Třetina všech nominovaných děl pochází z Prahy. Patří mezi ně i nová Trojská lávka, jež nahradila tu, která se před několika lety zhroutila. Stavba se nachází v místech původní lávky a její průchozí profil je rozšířen na čtyři metry, aby vyhovoval potřebám stezky pro pěší a cyklisty i možnosti přejezdu vozidel.

Nová Trojská lávka. Foto: VALBEK

Z Plzeňského kraje pochází mobilní útulna Aranka. Jedná se o uzavřený, energeticky téměř nezávislý, ostrovní systém, do kterého se vejdou až čtyři osoby. „Buňka není závislá na žádném místě, ale je vhodné, když je osluněná, neboť má na střeše solární panely pro výrobu elektřiny. Může být na vodě i na souši,“ vysvětlili architekti.

Mobilní útulna Aranka. Foto: Martin Kožnar Architekt

Jedním ze sedmi zástupců Jihomoravského kraje je Komunitní centrum v Židlochovicích u Brna, které vzniklo z bývalého pneuservisu. Stavba je rozšířením administrativních prostor radnice a jsou zde umístěny klubovny a kanceláře komunitního centra. „Provozní řešení vychází z vazby na starou radnici, jenž je propojena spojovacím krčkem s novým objektem,“ dodali autoři projektu.

Komunitní centrum Židlochovice. Foto: JURA ET CONSORTES

Do soutěže se probojovalo také modernizované brněnské Ústřední autobusové nádraží Zvonařka. Podle tvůrců projektu si nádraží zachovalo svoji charakteristickou tvář, a přitom nabízí přívětivější prostor pro cestující i dopravce. Kromě nového osvětlení přibyly také bezbariérové cesty, logické číslování nástupišť, parkování na střeše nebo stojany na kola.

Ústřední autobusové nádraží Zvonařka. Foto: CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Související články

Zaručeně zlepší den

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…