Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: Česká architektonická díla roku nadchnou milovníky útulného bydlení i turistických cílů

Útulna Jenga. Foto Ateliér Seho – Světlík – UN II FA ČVUT

Celkem třicet staveb se probojovalo do úzkého výběru letošního ročníku České ceny za architekturu. Soutěž, kterou již pošesté vyhlásila Česká komora architektů, má za cíl podporovat vysokou úroveň české architektonické produkce a prezentovat ji odborné a laické veřejnosti i zástupcům státní správy a samosprávy. Vítěze vyhlásí mezinárodní porota v listopadu.

Typově je v soutěži vůbec největší podíl staveb sloužících jako rodinné domy. Jedním z nich je i Dům v ruině ze Znojma. „Byli jsme postaveni před znásilněný dům, bývalou usedlost, která byla za minulého režimu přestavěna na sýpku. Do stávající kulisy ruiny jsme vystavěli nový izolovaný dům, který díky tomu může splňovat současné energetické standardy,“ popsali proces stavby autoři.

Dům v ruině. Foto: ORA

Do výběru se dostala vedle dvou rozhleden také vyhlídka Špička. Stojí na vrcholové skále Malého Špičáku v Jizerských horách a shlíží do údolí soutoku Desné a Kamenice. Stavba sestává ze tří tenkých ocelových nohou a lesklého břichu, ve kterém se zrcadlí žula, stromy, lidé a nebe.

Špička. Foto: Mjölk architekti

Třetina všech nominovaných děl pochází z Prahy. Patří mezi ně i nová Trojská lávka, jež nahradila tu, která se před několika lety zhroutila. Stavba se nachází v místech původní lávky a její průchozí profil je rozšířen na čtyři metry, aby vyhovoval potřebám stezky pro pěší a cyklisty i možnosti přejezdu vozidel.

Nová Trojská lávka. Foto: VALBEK

Z Plzeňského kraje pochází mobilní útulna Aranka. Jedná se o uzavřený, energeticky téměř nezávislý, ostrovní systém, do kterého se vejdou až čtyři osoby. „Buňka není závislá na žádném místě, ale je vhodné, když je osluněná, neboť má na střeše solární panely pro výrobu elektřiny. Může být na vodě i na souši,“ vysvětlili architekti.

Mobilní útulna Aranka. Foto: Martin Kožnar Architekt

Jedním ze sedmi zástupců Jihomoravského kraje je Komunitní centrum v Židlochovicích u Brna, které vzniklo z bývalého pneuservisu. Stavba je rozšířením administrativních prostor radnice a jsou zde umístěny klubovny a kanceláře komunitního centra. „Provozní řešení vychází z vazby na starou radnici, jenž je propojena spojovacím krčkem s novým objektem,“ dodali autoři projektu.

Komunitní centrum Židlochovice. Foto: JURA ET CONSORTES

Do soutěže se probojovalo také modernizované brněnské Ústřední autobusové nádraží Zvonařka. Podle tvůrců projektu si nádraží zachovalo svoji charakteristickou tvář, a přitom nabízí přívětivější prostor pro cestující i dopravce. Kromě nového osvětlení přibyly také bezbariérové cesty, logické číslování nástupišť, parkování na střeše nebo stojany na kola.

Ústřední autobusové nádraží Zvonařka. Foto: CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…