Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Formovací stroje na olomoucké tvarůžky slaví jubilejních sto let

Foto: Olomoucké tvarůžky

Před sto lety se v Lošticích nedaleko Olomouce roztočil první formovací stroj na vyhlášené olomoucké tvarůžky a odstartoval tak výrobní revoluci. Z 6 000 tvarůžků denně se produkce zvedla na 10 000 tvarůžků za hodinu a tradiční český sýr si tak mohl dopřát větší počet lidí.

Historie výroby tvarůžků sahá až do přelomu 15. a 16. století, kdy se syrečky formovaly ručně v malých domácích dílnách. Před zavedením stroje se tvarůžky vyráběly ručně pleskáním mezi dlaněmi. Kvůli zdlouhavosti a fyzické náročnosti se i ti nejzdatnější pracovníci zmohli na maximálně na 6 tisíc kousků denně. Ruční klapačka z počátku 20. století zvedla produkci o třetinu. Revoluce zavládla až po koupi stroje.

Produkce se síky klapačce zvýšila na 9 tisíc kusů tvarůžků denně. Foto: Olomoucké tvarůžky

Technologickým inovátorem byl, nástupce a zeť Aloise Wesselse, Karel Pivný, a jeho manželka Františka, kteří v roce 1924 zakoupili v Německu první formovací stroj na výrobu tvarůžků pro loštickou továrnu. Nový stroj zvládl vyrobit až 10 000 kusů za hodinu,“ popisuje Michal Pavelka, generální ředitel společnosti A. W., která má výrobu olomouckých tvarůžků na starosti.

O pět let později, v roce 1929, investoval Karel Pivný do dalšího strojového vybavení, čímž se celý výrobní proces postupně mechanizoval a produkce se zvyšovala. „Současný formovací stroj je v provozu podle využitelných kapacit sušárny a jeho denní produkce je až 15 tun tvarůžků. Během jedné směny umíme vyrábět, po rychlé výměně formovacího ústí, všechny čtyři základní druhy Olomouckých tvarůžků – malá a velká kolečka, věnečky nebo tyčinky,“ uvádí Leoš Kalandra, vedoucí obchodu a marketingu společnosti A. W.

Olomoucké tvarůžky jsou jediný původní český sýr se specifickou vůní a chutí a jsou řazeny mezi zrající stolní sýry. Před deseti lety se dočkaly také svého vlastního muzea. Na oslavu uspořádalo Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích hostinu pro bezmála 500 návštěvníků, kteří kromě ochutnávky tradičních syrečků vyzkoušeli také tvarůžkové speciality. V dubnu se také každoročně koná Olomoucký tvarůžkový festival. Loni akci navštívilo téměř 20 000 lidí a prodalo se přes 7 tun olomouckých tvarůžků a dalších pokrmů.

Jubilejní výročí Muzea Olomouckých tvarůžků přivábilo zástupy návštěvníků. Foto: Olomoucké tvarůžky

Související články

Zaručeně zlepší den

Mužské mozky se večer zmenšují a přes noc resetují

Účast na miss v 81 letech. Jihokorejská modelka překvapila

Vědci objevili novou metodu, jak odhalit, zda je voda pitná

Štěstí bez hranic. Japonec vypěstoval jetelový 63lístek

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…