Duhový svátek Prague Pride není jen příležitostí k oslavám a zábavě. Akce kromě zmíněných aktivit přispívá k osvětě ve všech směrech. Tento rok se během festivalového týdne v Praze nechalo otestovat na nejrůznější nemoci 1 272 osob.
Testování se odehrávalo hned na několika místech. Zájemci mohli navštívit stany na Střeleckém ostrově a v Karlínských kasárnách, tradičně také mohli využít prostor Domu světla České společnosti AIDS pomoc. Návštěvnost byla podobná jako předchozí rok. Zdravotníci provedli 1 266 testů na HIV, 1 130 na syfilis, 443 na žloutenku typu B a 1 115 ńa žloutenku typu C. Celkem laboratoře vyhodnotily 3 954 testů.
„I přes covidovou situaci a různá omezení splnilo letošní testování na Prague Pride svůj účel a s jeho průběhem jsme spokojeni. Ještě 22 klientů čeká na definitivní výsledky a případné potvrzení diagnózy. Přeji jim hodně zdraví a věřím, že jsme přispěli ke včasnému zahájení léčby jejich onemocnění. Tím jsme prospěli nejen jim, ale i jejich partnerům a partnerkám, které mohli neúmyslně nakazit,“ uvedl Jiří Pavlát, ředitel České společnosti AIDS pomoc. Největší zájem o testování byl u návštěvníků ve věkovém rozmezí 20 až 39 let. Asi čtvrtinu testovaných tvořili cizinci, kteří navštívili Prahu jako turisté. Jako nejčastější důvod testování uvedli nechráněný sex pod vlivem alkoholu.
Zdroj: HIV prevence
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…