Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Festival lásky bez nemocí. Stovky lidí se nechaly testovat na pohlavní choroby

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Duhový svátek Prague Pride není jen příležitostí k oslavám a zábavě. Akce kromě zmíněných aktivit přispívá k osvětě ve všech směrech. Tento rok se během festivalového týdne v Praze nechalo otestovat na nejrůznější nemoci 1 272 osob.

Testování se odehrávalo hned na několika místech. Zájemci mohli navštívit stany na Střeleckém ostrově a v Karlínských kasárnách, tradičně také mohli využít prostor Domu světla České společnosti AIDS pomoc. Návštěvnost byla podobná jako předchozí rok. Zdravotníci provedli 1 266 testů na HIV, 1 130 na syfilis, 443 na žloutenku typu B a 1 115 ńa žloutenku typu C. Celkem laboratoře vyhodnotily 3 954 testů.

Foto: se svolením Giana Guna, Prague Pride

„I přes covidovou situaci a různá omezení splnilo letošní testování na Prague Pride svůj účel a s jeho průběhem jsme spokojeni. Ještě 22 klientů čeká na definitivní výsledky a případné potvrzení diagnózy. Přeji jim hodně zdraví a věřím, že jsme přispěli ke včasnému zahájení léčby jejich onemocnění. Tím jsme prospěli nejen jim, ale i jejich partnerům a partnerkám, které mohli neúmyslně nakazit,“ uvedl Jiří Pavlát, ředitel České společnosti AIDS pomoc. Největší zájem o testování byl u návštěvníků ve věkovém rozmezí 20 až 39 let. Asi čtvrtinu testovaných tvořili cizinci, kteří navštívili Prahu jako turisté. Jako nejčastější důvod testování uvedli nechráněný sex pod vlivem alkoholu.

Zdroj: HIV prevence

Související články

Zaručeně zlepší den

Zapomenutá vila od Kotěry dostala původní podobu

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Čeští studenti berou v celosvětové investiční soutěži bronz

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…