Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FC Barcelona pomáhá vzdělávat

Damien Hirst, portrét Lionela Messiho pro projekt "1 z 11", foto: wall.hr

Nadace UNICEF, Fond FC Barcelony a organizace ROTA (Reach out to Asia) spojily své síly na pomoc dětem, kterým se nedostává základního vzdělání. Kampaň nazvaná ,,1 z 11″ má za cíl zajistit školu a sport dětem v Bangladéši, Indonésii a Nepálu.

Cílem projektu je zajistit co největšímu počtu z celkových 58 milionů dětí po celém světě vzdělání. Odtud pochází název kampaně ,,1 z 11″, neboť jedno z jedenácti dětí na světě nemá příležitost chodit do školy a tedy zlepšit své schopnosti a plně rozvinout svůj potenciál.

Nejznámějšími propagátory této kampaně jsou tenistka Serena Williams a fotbalista Lionel Messi, jehož portrét je také zachycen na díle umělce Damiena Hirsta. Ten spolu s dalšími 16 umělci věnoval své dílo do únorové aukce v londýnském Sotheby’s, která vynesla celkově 2.7 milionů liber tedy přes sto milionů českých korun. Tato částka může výrazně ovlivnit životy dětí v rozvojových zemích. Výtěžek poputuje konkrétně do Nepálu, Indonésie a Bangladéše, kde má pomoci zjednodušit přístup ke vzdělání pro děti ve školním věku.

Díky účasti FC Barcelony na tomto projektu je kladen důraz především na význam sportu, který je klíčový k rozvoji základních schopností a dovedností dítěte. Školáci se naučí spolupracovat v týmu, vzájemně se respektovat a mimo jiné také, jak společným úsilím dospět ke stejnému cíli. Sportem se navíc zlepšuje jejich koncentrace, pozornost i vytrvalost.

Kampaň na zpřístupnění vzdělání ve třech rozvojových zemích jižní Asie se snaží Nadace FC Barcelona, UNICEF A ROTA zviditelnit i na sociálních sítích. To je jedním ze způsobů, jak zapojit například fanoušky španělského fotbalového klubu a pomoci tak třeba mladým Nepálcům získat základní znalosti a vědomosti.

Do projektu se může zapojit a přispět naprosto každý. Nadace věří, že čím větší počet sponzorů bude, o to více zemí může být pokryto a o to více dětem bude poskytnuto vzdělání.

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.