Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FC Barcelona pomáhá vzdělávat

Damien Hirst, portrét Lionela Messiho pro projekt "1 z 11", foto: wall.hr

Nadace UNICEF, Fond FC Barcelony a organizace ROTA (Reach out to Asia) spojily své síly na pomoc dětem, kterým se nedostává základního vzdělání. Kampaň nazvaná ,,1 z 11″ má za cíl zajistit školu a sport dětem v Bangladéši, Indonésii a Nepálu.

Cílem projektu je zajistit co největšímu počtu z celkových 58 milionů dětí po celém světě vzdělání. Odtud pochází název kampaně ,,1 z 11″, neboť jedno z jedenácti dětí na světě nemá příležitost chodit do školy a tedy zlepšit své schopnosti a plně rozvinout svůj potenciál.

Nejznámějšími propagátory této kampaně jsou tenistka Serena Williams a fotbalista Lionel Messi, jehož portrét je také zachycen na díle umělce Damiena Hirsta. Ten spolu s dalšími 16 umělci věnoval své dílo do únorové aukce v londýnském Sotheby’s, která vynesla celkově 2.7 milionů liber tedy přes sto milionů českých korun. Tato částka může výrazně ovlivnit životy dětí v rozvojových zemích. Výtěžek poputuje konkrétně do Nepálu, Indonésie a Bangladéše, kde má pomoci zjednodušit přístup ke vzdělání pro děti ve školním věku.

Díky účasti FC Barcelony na tomto projektu je kladen důraz především na význam sportu, který je klíčový k rozvoji základních schopností a dovedností dítěte. Školáci se naučí spolupracovat v týmu, vzájemně se respektovat a mimo jiné také, jak společným úsilím dospět ke stejnému cíli. Sportem se navíc zlepšuje jejich koncentrace, pozornost i vytrvalost.

Kampaň na zpřístupnění vzdělání ve třech rozvojových zemích jižní Asie se snaží Nadace FC Barcelona, UNICEF A ROTA zviditelnit i na sociálních sítích. To je jedním ze způsobů, jak zapojit například fanoušky španělského fotbalového klubu a pomoci tak třeba mladým Nepálcům získat základní znalosti a vědomosti.

Do projektu se může zapojit a přispět naprosto každý. Nadace věří, že čím větší počet sponzorů bude, o to více zemí může být pokryto a o to více dětem bude poskytnuto vzdělání.

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.