Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Farmáři a dárci společnými silami obnovují pralesy v Amazonii

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Bolivijští farmáři započali malou revoluci. Na teritoriu o velikosti Anglie, kde se Amazonské deštné pralesy setkávají s lesy And, bojují proti odlesňování sázením tisíců nových stromů.

Prostředky na obnovování tamější flóry získávají z darů západních investorů, a tyto pak putují do nově vznikající iniciativy ArBoliva. Ta má za cíl nejen ochránil amazonský ekosystém, ale také prostřednictvím sázení stromů obnovit lokální podmínky života a vytvořit do budoucnosti životaschopné investiční příležitosti.

„Myšlenkou je vytvořit byznys model, který poskytne farmářům nepřetržitý finanční tok, aby nemuseli přijímat nabídky velkých společností na vypalování lesů a využití půdy, dokud se nevyčerpá. Následně se už vyčerpaná půda nechává ladem a odlesňování pokračuje,“ vysvětluje spoluzakladatel britské fundraisingové sekce John Fleetwood. Investoři dosud vložili do projektu více než 5 milionů liber, investice se jim však navrátí až po roce 2021 při prvních lesních probírkách.

Farmáři zasadí stromy na vyhrazené ploše. Až bude strom dost starý, pokácí se, investoři i farmáři získají z prodeje lesa peníze, a na jeho místě se vysázejí nové stromy. „Je to něco unikátního – je to obchodní řešení, které může zmírnit problém odlesňování v Jižní Americe,“ dodává Fleetwood, který chce tímto projektem udržet také bolivijskou biodiverzitu.

ArBolivia už pomohla více než tisíci farmářů kultivovat více než 1 400 hektarů půdy a zasadit více než 1,5 milionů stromů, které se v dané oblasti přirozeně vyskytují. Farmářům jsou placeny malé pravidelné platby, aby se o vysázené stromy starali. Zároveň získají padesát procent ze zisku ze dřeva. Podle očekávání se mezi ně v příštích čtyřech dekádách rozdělí 49 až 82 milionů liber.

Očekává se, že v následujících letech si farmáři vydělají v průměru každý 58 tisíc liber a to v zemi, kde se průměrný příjem pohybuje stěží okolo 1 500 liber. „Obvykle chtějí farmáři použít získané peníze pro své děti a vnoučata, aby se mohly vzdělávat a utekly z kruhu chudoby,“ říká Fleetwood.

Zdroj: positivenews.org.uk

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.