Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Farmáři a dárci společnými silami obnovují pralesy v Amazonii

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Bolivijští farmáři započali malou revoluci. Na teritoriu o velikosti Anglie, kde se Amazonské deštné pralesy setkávají s lesy And, bojují proti odlesňování sázením tisíců nových stromů.

Prostředky na obnovování tamější flóry získávají z darů západních investorů, a tyto pak putují do nově vznikající iniciativy ArBoliva. Ta má za cíl nejen ochránil amazonský ekosystém, ale také prostřednictvím sázení stromů obnovit lokální podmínky života a vytvořit do budoucnosti životaschopné investiční příležitosti.

„Myšlenkou je vytvořit byznys model, který poskytne farmářům nepřetržitý finanční tok, aby nemuseli přijímat nabídky velkých společností na vypalování lesů a využití půdy, dokud se nevyčerpá. Následně se už vyčerpaná půda nechává ladem a odlesňování pokračuje,“ vysvětluje spoluzakladatel britské fundraisingové sekce John Fleetwood. Investoři dosud vložili do projektu více než 5 milionů liber, investice se jim však navrátí až po roce 2021 při prvních lesních probírkách.

Farmáři zasadí stromy na vyhrazené ploše. Až bude strom dost starý, pokácí se, investoři i farmáři získají z prodeje lesa peníze, a na jeho místě se vysázejí nové stromy. „Je to něco unikátního – je to obchodní řešení, které může zmírnit problém odlesňování v Jižní Americe,“ dodává Fleetwood, který chce tímto projektem udržet také bolivijskou biodiverzitu.

ArBolivia už pomohla více než tisíci farmářů kultivovat více než 1 400 hektarů půdy a zasadit více než 1,5 milionů stromů, které se v dané oblasti přirozeně vyskytují. Farmářům jsou placeny malé pravidelné platby, aby se o vysázené stromy starali. Zároveň získají padesát procent ze zisku ze dřeva. Podle očekávání se mezi ně v příštích čtyřech dekádách rozdělí 49 až 82 milionů liber.

Očekává se, že v následujících letech si farmáři vydělají v průměru každý 58 tisíc liber a to v zemi, kde se průměrný příjem pohybuje stěží okolo 1 500 liber. „Obvykle chtějí farmáři použít získané peníze pro své děti a vnoučata, aby se mohly vzdělávat a utekly z kruhu chudoby,“ říká Fleetwood.

Zdroj: positivenews.org.uk

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Najděte si svého zemědělce. Nový web nabízí přehled českých farmářů

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…