Šest nových druhů žab a jedenáct druhů ryb, hmyzu a organismů, které nebyly doposud popsány, našla organizace vědců v surinamské džungli. Vědci na obrovskou plochu porostu ale nebyli sami. Při výpravě je doprovázeli domorodci, kteří jim pomáhali nejen s navigací, ale také při vyjednávání podmínek s místními kmeny při průjezdu expedičních kánoí.
Vědci z výzkumné skupiny Conservation International v jihovýchodní části Surinamu, poblíž hranice s Brazílií, vykonali expedici, která jim přinesla nečekaný úspěch. Objevili totiž až na šedesát nových druhů zvířat. Mezi nový druh patří například jedovatá žába, jejíž jed je používán domorodci při lovu, anebo hnědá rosnička přezdívaná „kakaová žába“.
„Když vezmete v úvahu, jak rychle ubývá a mizí tolik druhů žab po celém světě, je docela vzrušující objevovat nové druhy,“ prohlásil Trond Larsen, člen expedice.
Surinam se řadí mezi ty země na jihoamerickém kontinentu, které se dlouhodobě snaží chránit tamní deštný prales, ale navzdory místním úřadům zde lidé ilegálním způsobem dobývají zlato. Přitom mnozí z nich pocházejí ze sousední Brazílie. Při aktuální expedici objevil vědecký tým v některých místech také významný obsah rtuti, která je používána k těžbě zlata.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…