Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Existuje souvislost mezi migrénami a hladinou cukru v krvi, tvrdí genetici

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Studie týkající se oblasti příčin vzniku migrén nadějně otevírá možnosti k novým typům prevencí a terapií, píše server Interesting Engineering.

V mnoha studiích zaměřených na příčiny onemocnění u různých populací bylo zjištěno, že migrény a vyšší hladina krevního cukru jsou vzájemně provázané. Pozorování vztahu mezi těmito dvěma nemocemi naznačuje, že jsou ovlivněny genetikou, prostředím nebo kombinací obojího.

Výzkum a překvapivá zjištění

Profesor Dale Nyholt a výzkumník Rafiqul Islam z australské Queensland University of Technology (QUT) společně nejprve provedli rešerši v rámci dostupné literatury o současném výskytu migrény a stavů souvisejících s krevním cukrem. Přesvědčivé pozitivní důkazy právě k tomuto tématu je inspirovaly k provedení celogenomové asociační studie.

Ilustrační foto: Pixabay

Vědci zjistili, že stav inzulínu a hladina cukru v krvi v lačném stavu mají významnou genetickou souvislost s migrénami a bolestmi hlavy. Avšak vznik migrén ukazovala zejména spojitost s glukózovým stavem 2 hodiny po jídle. Zjistili také, že vysoké hladiny hormonu zvaného proinzulin nalačno mohou pomoci chránit před bolestmi hlavy. Výzkumníci tak získali pohled na základní biologii ovlivňující migrénu, bolest hlavy a s tím související glykemické rysy.

Vědci však připouštějí, že jejich studie má určitá omezení. Studie byla provedena na jedincích evropského původu a není jisté, jak bude možné výzkum a jeho zjištění zobecnit na ostatní populace.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…