Evropský týden mobility i letos prosazuje ekologičtější způsob přepravy lidí

Zdroj fotografie: Pixabay

Organizátoři kampaně Evropský týden mobility chtějí přesvědčit cestující, že auta nejsou jediným dopravním prostředkem. Do školy i do práce se dá cestovat na kole, pešky či městskou hromadnou dopravou. Městské úřady v České republice proto v týdnu od 16. do 22. září připravují pro své občany aktivity, které upozorňují na téma udržitelnosti dopravy. Zájemci si tak mohou vyzkoušet vzdělávací, zábavné, kulturní a sportovní aktivity.

V letošním roce se tématem stala multimodalita. Ta podporuje používání a kombinování různých druhů dopravy pro přepravu zboží i cestujících. Občané tak mohou ušetřit, zrychlit cestování, zvýšit své pohodlí, ale i zapracovat na svém zdraví. Omezením přepravy autem také mohou lidé snížit znečištění životního prostředí a pozitivně ovlivnit kvalitu ovzduší.

Ve Zlíně se proto například koná Den bez aut. V pátek 21. září tak bude městská hromadná doprava zcela zdarma. „Chceme v tento den nabídnout občanům Zlína možnost cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma.  Je to jedno z mnoha opatření, jak upozornit, že cestování MHD má své nesporné výhody,“ upřesnil radní pro oblast dopravy Josef Novák.

Autor článku

Zuzana Tomášková