Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Evropa dává sbohem elektronickému odpadu. Francie bude označovat opravitelná zařízení

2 minuty radosti
Díky nové rezoluci by elektronika mohla mít v budoucnu delší životnost. Zdroj fotografie: Pixabay

V Evropě se schyluje ke konci plýtvání. Od ledna roku 2021 začne Francie označovat opravitelná zařízení. Další evropské země by ji pak měly v blízké době následovat. Cílem je podpořit větší udržitelnost v oblasti elektroniky a propagovat opravitelné telefony, počítače a další techniku, která často končí v popelnici.

Nově k tomu vybízí rezoluce, kterou schválil v listopadu Evropský parlament. Evropa tak učinila další krok směrem k takzvanému právu na opravu, podle kterého by opravy spotřebičů měly být cenově výhodnější a měly by být více podporovány. Ať už se jedná o prodloužení záruk nebo lepší přístup k informacím o údržbě a opravě.

Výrobky by měly podle rezoluce nově obsahovat také informace o životnosti produktů. Evropští poslanci se shodli i na potřebě opatření proti snižování životnosti spotřebičů výrobci. Elektronika by tak mohla vydržet déle než doposud. Podle průzkumu v zemích Evropské unie 77 procent občanů uvedlo, že preferují opravu před výměnou elektrického zařízení. Přitom 79 procent dotazovaných se domnívá, že výrobci by měli být povinni opravu usnadnit.

Zdroj: Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.