V Evropě se schyluje ke konci plýtvání. Od ledna roku 2021 začne Francie označovat opravitelná zařízení. Další evropské země by ji pak měly v blízké době následovat. Cílem je podpořit větší udržitelnost v oblasti elektroniky a propagovat opravitelné telefony, počítače a další techniku, která často končí v popelnici.
Nově k tomu vybízí rezoluce, kterou schválil v listopadu Evropský parlament. Evropa tak učinila další krok směrem k takzvanému právu na opravu, podle kterého by opravy spotřebičů měly být cenově výhodnější a měly by být více podporovány. Ať už se jedná o prodloužení záruk nebo lepší přístup k informacím o údržbě a opravě.
Výrobky by měly podle rezoluce nově obsahovat také informace o životnosti produktů. Evropští poslanci se shodli i na potřebě opatření proti snižování životnosti spotřebičů výrobci. Elektronika by tak mohla vydržet déle než doposud. Podle průzkumu v zemích Evropské unie 77 procent občanů uvedlo, že preferují opravu před výměnou elektrického zařízení. Přitom 79 procent dotazovaných se domnívá, že výrobci by měli být povinni opravu usnadnit.
Zdroj: Radio Wave
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…