Od půlky února máme v rámci Evropy opět blíže k čistějšímu životnímu prostředí. Evropský parlament totiž odmítl návrh Evropské komise, který by umožnil výskyt jedovatého olova ve výrobcích z recyklovaného PVC po následujících patnáct let. Parlament tak svým krokem vyhověl požadavkům výboru pro životní prostředí Evropské komise i výzvě občanských iniciativ, do které se zapojili i jednotlivci a organizace z České republiky.
Rozhodnutí učiněné Evropským parlamentem chrání oběhové hospodářství před toxickými látkami. Došlo zároveň k upřednostnění ochrany lidského zdraví. Olovo je totiž toxický těžký kov, který je nebezpečný už v malých koncentracích a může způsobit trvalé zdravotní následky. Ovlivňuje krvetvorbu, nervovou soustavu, imunitní systém, trávení i rozmnožování.
PVC neboli polyvinylchlorid patří k nejrozšířenějším plastům ve všech odvětvích (od stavebnictví po hračky či potraviny). Problematický je zejména kvůli úniku toxických látek, a to nejen při výrobě a likvidaci, ale i během jeho používání. Šetrnější druh plastů nově vyvinuli výzkumníci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Informovali jsme o tom zde.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…