Erasmus slaví 20 let v Česku. Za tu dobu s ním vycestovalo téměř sto tisíc českých studentů

Zdroj fotografie: Pexels

Česká republika se již dvacet let zapojuje do evropského vzdělávacího programu Erasmus. Za dvacet let využily možnosti studia nebo odborné praxe v zahraničí tisíce studentů a zaměstnanců různých vysokých škol. Dnes mohou zájemci získat zkušenosti ve 33 evropských zemích.

„Za mě je Erasmus skvělá příležitost, jak si rozšířit obzory. Nemyslím tím pouze znalosti, ale také to, jak se dají věci dělat jinak – a to od vzdělávání, přes byrokracii až po fungování každodenního života. Člověk získá určitý nadhled a má s čím porovnávat. Pokud se člověk vrátí z Erasmu a vidí, že mu doma něco schází, může se pokusit to změnit, a zlepšit tak kvalitu života sobě i druhým,“ uvedl doktorský student Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně Jaroslav Čechák.
Česká republika se do programu zapojila v roce 1998. Ve stejném roce se do programu připojilo i Slovensko, Maďarsko, Polsko, Kypr a Rumunsko. Od roku 2015 mohou zájemci vycestovat i mimo Evropu. Za posledních 20 let vyjelo s Erasmem studovat 94 518 vysokoškoláků a 31 600 pracovníků vysokých škol.

Autor článku

Zuzana Tomášková