Co kdybychom ve stáří už netrpěli nemoci a bolestmi? Že to zní jako utopie? Kdepak, vědci jsou nyní zase o krok blíž tomu, aby se bezstarostné stáří stalo realitou. Podařilo se jim totiž zvrátit proces stárnutí u myší. Ukazuje se, že tzv. buněčné omlazení je úspěšný a bezpečný proces.
Vědci ze Salk insititutu ve spolupráci se společností Genentech dokázali nemožné. Úspěšně a především bezpečně odvrátili stárnutí u myší středního a staršího věku, a to tím, že částečně „resetovali“ jejich buňky do mladšího stavu. Díky tomu nebyl u myší, které podstoupili tuto omlazující terapii, nalezen žádný nárůst rakoviny či jiných zdravotních problémů.
„Kromě řešení nemocí souvisejících s věkem může tento přístup poskytnout biomedicínské komunitě nový nástroj k obnově zdraví tkání a organismu zlepšením buněčné funkce a odolnosti při různých nemocech,“ uvádí autor výzkumu profesor Juan Carlos Izpisua Belmonte.
A jak tento elixír mládí funguje? Když organismus stárne, proměňuje se kromě vnějšího vzhledu také chemické složení buněk. Vědci ale přišli na to, že pokud do stárnoucí buňky vloží směs molekul, dokážou obnovit původní podobu buňky. Tato směs je známá jako faktory Yamanaka a s jejich pomocí lze přeměnit již dospělé buňky zpět na kmenové. Dojde tak vlastně k buněčnému omlazení.
Poté, co vědci buněčné omlazení vyzkoušeli na myších, mohli pozorovat, jak zvířata často vykazovala znaky mladšího věku. Omlazení bylo znát v ledvinách i kůži a její regeneraci při poranění. Zároveň nedošlo k žádným vedlejším a nežádoucím účinkům.
Zdroj: sciencedaily.com
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…