Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dyslexie nemusí být nevýhodou. Poskytuje lidem důležitý evoluční benefit

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Lidé s dyslexií se dost možná zasloužili o přežití lidského druhu. Ukazují to výsledky výzkumu vědců z Univerzity v Cambridge, kteří navrhují změnu pohledu na dyslexii jako na vývojovou poruchu, píše web Science Art.

Ukazuje se totiž, že dyslektici mají zásadní specifické schopnosti v oblasti invence a hledání nových řešení. Tyto schopnosti byly nezbytné pro překonání výzev, kterým lidstvo v historii čelilo, například pro hledání nových zdrojů obživy a adaptaci na měnící se prostředí.

Lidé s dyslexií mají potíže v oblasti čtení, psaní a hláskování. Tyto oblasti obtíží jsou podle vědců výsledkem jakési směny mezi schopností objevovat nové informace a schopností využívat ty nabyté ve prospěch první zmíněné. Teorie je možným vysvětlením výjimečných schopností pozorovaných u dyslektiků v oblastech kreativity a inovace. Dyslektici také často směřují do inovativních profesí, jako je umění, architektura, inženýrství či podnikání. Není náhodou, že dyslexií trpěli například Albert Einstein, Leonardo Da Vinci či Steve Jobs.

Školy, pracoviště ani akademické instituce v současnosti nejsou zrovna plodným prostředím pro explorativní učení. Měli bychom co nejdříve začít tento způsob myšlení pěstovat, abychom umožnili lidstvu pokračovat ve vývoji a překonávat zásadní výzvy,“ uvedla autorka studie zveřejněné v časopise Frontiers in Psychology Helen Taylor.

Zdroj: University of Cambridge, Science Alert, Frontiers in Psychology

Související články

Zaručeně zlepší den

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…