Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dyslexie nemusí být nevýhodou. Poskytuje lidem důležitý evoluční benefit

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Lidé s dyslexií se dost možná zasloužili o přežití lidského druhu. Ukazují to výsledky výzkumu vědců z Univerzity v Cambridge, kteří navrhují změnu pohledu na dyslexii jako na vývojovou poruchu, píše web Science Art.

Ukazuje se totiž, že dyslektici mají zásadní specifické schopnosti v oblasti invence a hledání nových řešení. Tyto schopnosti byly nezbytné pro překonání výzev, kterým lidstvo v historii čelilo, například pro hledání nových zdrojů obživy a adaptaci na měnící se prostředí.

Lidé s dyslexií mají potíže v oblasti čtení, psaní a hláskování. Tyto oblasti obtíží jsou podle vědců výsledkem jakési směny mezi schopností objevovat nové informace a schopností využívat ty nabyté ve prospěch první zmíněné. Teorie je možným vysvětlením výjimečných schopností pozorovaných u dyslektiků v oblastech kreativity a inovace. Dyslektici také často směřují do inovativních profesí, jako je umění, architektura, inženýrství či podnikání. Není náhodou, že dyslexií trpěli například Albert Einstein, Leonardo Da Vinci či Steve Jobs.

Školy, pracoviště ani akademické instituce v současnosti nejsou zrovna plodným prostředím pro explorativní učení. Měli bychom co nejdříve začít tento způsob myšlení pěstovat, abychom umožnili lidstvu pokračovat ve vývoji a překonávat zásadní výzvy,“ uvedla autorka studie zveřejněné v časopise Frontiers in Psychology Helen Taylor.

Zdroj: University of Cambridge, Science Alert, Frontiers in Psychology

Související články

Zaručeně zlepší den

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Speciální obleček uleví v létě mazlíčkům díky zabudovanému větráku

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…