Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dva mladíci z Pardubic dokazují, že Longboarding může být nejen zábava, ale i dobrý obchod

Volné či plandavé oblečení, pozitivní přístup k životu a zvuk koleček jedoucích po betonu. To je longboarding, který se v poslední době, a to nejen mezi mladými, obrovsky rozrůstá. Dlouhé prkno s kolečky se stává dobrým byznysem i v Čechách.  

Důkazem toho tvrzení jsou dva mladíci z Pardubic, kteří se rozhodli, že budou na longboardu nejen jezdit, nýbrž ho i vyrábět. Svoji dosavadní práci prozatím vystavují v pardubické kavárně U 4 prstů na Pernštýnském náměstí. Celou svoji tour ale zahájili už ve Svitavách a z Pardubic hodlají pokračovat až do Prahy.

Tomáš Bělehrad a Marek Domin se stali přáteli na snowboardových závodech v roce 2009. Oba totiž jezdili už od malička na „deskách“ po asfaltu, sněhu či na vodě. Jednoho dne je ale napadlo, proč by stále jezdili na cizích, když mohou mít své vlastní. „Já jsem měl trochu výhodu, táta vlastní dílnu vybavenou na zpracovávání dřeva, takže jsem mohl používat jeho stroje i zbylý materiál. Tam také vznikla moje úplně první forma na desku,“ vzpomínal Tomáš Bělehrad.

Po nějakém čase Tomáše napadlo, že by měl svým prknům vymyslet i logo, přičemž přišel na název plynoucí z francouzštiny a po surfařské sezóně ve Francii se rozhodl pro název Fille de Joie neboli holka na hraní. Zanedlouho poté ho napadlo, že by mohla přijít příležitost prezentovat prkno i v zahraničí a jistě by se setkal s problémem, co vlastně myslel výrazem „holka na hraní“ a značku pozměnil. Vynecháním jednoho „I“ mu vznikl název Fronta na radost. Francouzsky tedy File de Joie a to už znělo smysluplněji. „Představa nějaké brány, místa, kam člověk dojde a dostane tam od někoho razítko, které mu předá radost,“ doplňuje Bělehrad.

Netrvalo to nijak dlouho a kluci vytvořili výstavu nejen longboardů, ale i jiných desek, přičemž dodávají, že mohli obcházet skateshopy a prodávat tak jejich desky. Nejde jim ale jen o masovou výrobu a prodej bezejmennému zákazníkovi. Baví je celý proces už od prvopočátku, především od chvíle, kdy je někdo sám osloví až po fázi předání longboardu.

Začátky popisují nevlídně. Jako každý člověk, který s něčím začíná, ať už se jedná o výrobu nebo prodej, začínali i oni stylem „pokus omyl“. Vše se začalo hýbat správným směrem, až si sami našli svůj styl, a to nejen v materiálu, ale i ve tvarech. „Pro každý styl jízdy je určený tvar longboardu. Inspirací nám jsou sedmdesátá léta, kdy se jezdilo na takzvaných rybách. Prostě máme slabost pro surfový styl,“ doplňuje Bělehrad.

Stejně jako na materiál kluci kladou důraz i na design, ve kterém se chtějí nadále zlepšovat, proto do budoucna plánují oslovit malíře, tatéry a fotografy, kteří by měli zájem a chuť svoji práci realizovat na jejich deskách.

Oba mladíci věří ve stále se rozrůstající komunitu longboardistů, založili i stránky na sociální síti Facebook s názvem Longboarding Pardubice, kde se každý den objevují časy a místa srazu. Lidé, kteří nechtějí jezdit sami, se tedy mohou snadno přidat.

Zdroj: : http://pardubice.idnes.cz/dvojice-z-pardubice-vylepsila-skateboard-a-venuje-se-longboardingu-1fa-/pardubice-zpravy.aspx?c=A140924_2102128_pardubice-zpravy_jah

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…