Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dva mladíci z Pardubic dokazují, že Longboarding může být nejen zábava, ale i dobrý obchod

Volné či plandavé oblečení, pozitivní přístup k životu a zvuk koleček jedoucích po betonu. To je longboarding, který se v poslední době, a to nejen mezi mladými, obrovsky rozrůstá. Dlouhé prkno s kolečky se stává dobrým byznysem i v Čechách.  

Důkazem toho tvrzení jsou dva mladíci z Pardubic, kteří se rozhodli, že budou na longboardu nejen jezdit, nýbrž ho i vyrábět. Svoji dosavadní práci prozatím vystavují v pardubické kavárně U 4 prstů na Pernštýnském náměstí. Celou svoji tour ale zahájili už ve Svitavách a z Pardubic hodlají pokračovat až do Prahy.

Tomáš Bělehrad a Marek Domin se stali přáteli na snowboardových závodech v roce 2009. Oba totiž jezdili už od malička na „deskách“ po asfaltu, sněhu či na vodě. Jednoho dne je ale napadlo, proč by stále jezdili na cizích, když mohou mít své vlastní. „Já jsem měl trochu výhodu, táta vlastní dílnu vybavenou na zpracovávání dřeva, takže jsem mohl používat jeho stroje i zbylý materiál. Tam také vznikla moje úplně první forma na desku,“ vzpomínal Tomáš Bělehrad.

Po nějakém čase Tomáše napadlo, že by měl svým prknům vymyslet i logo, přičemž přišel na název plynoucí z francouzštiny a po surfařské sezóně ve Francii se rozhodl pro název Fille de Joie neboli holka na hraní. Zanedlouho poté ho napadlo, že by mohla přijít příležitost prezentovat prkno i v zahraničí a jistě by se setkal s problémem, co vlastně myslel výrazem „holka na hraní“ a značku pozměnil. Vynecháním jednoho „I“ mu vznikl název Fronta na radost. Francouzsky tedy File de Joie a to už znělo smysluplněji. „Představa nějaké brány, místa, kam člověk dojde a dostane tam od někoho razítko, které mu předá radost,“ doplňuje Bělehrad.

Netrvalo to nijak dlouho a kluci vytvořili výstavu nejen longboardů, ale i jiných desek, přičemž dodávají, že mohli obcházet skateshopy a prodávat tak jejich desky. Nejde jim ale jen o masovou výrobu a prodej bezejmennému zákazníkovi. Baví je celý proces už od prvopočátku, především od chvíle, kdy je někdo sám osloví až po fázi předání longboardu.

Začátky popisují nevlídně. Jako každý člověk, který s něčím začíná, ať už se jedná o výrobu nebo prodej, začínali i oni stylem „pokus omyl“. Vše se začalo hýbat správným směrem, až si sami našli svůj styl, a to nejen v materiálu, ale i ve tvarech. „Pro každý styl jízdy je určený tvar longboardu. Inspirací nám jsou sedmdesátá léta, kdy se jezdilo na takzvaných rybách. Prostě máme slabost pro surfový styl,“ doplňuje Bělehrad.

Stejně jako na materiál kluci kladou důraz i na design, ve kterém se chtějí nadále zlepšovat, proto do budoucna plánují oslovit malíře, tatéry a fotografy, kteří by měli zájem a chuť svoji práci realizovat na jejich deskách.

Oba mladíci věří ve stále se rozrůstající komunitu longboardistů, založili i stránky na sociální síti Facebook s názvem Longboarding Pardubice, kde se každý den objevují časy a místa srazu. Lidé, kteří nechtějí jezdit sami, se tedy mohou snadno přidat.

Zdroj: : http://pardubice.idnes.cz/dvojice-z-pardubice-vylepsila-skateboard-a-venuje-se-longboardingu-1fa-/pardubice-zpravy.aspx?c=A140924_2102128_pardubice-zpravy_jah

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…