Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Druhý měsíc planety Země? Astronomové konečně znají jeho původ

Ilustrační foto: Pixabay

Saturn jich má 50 a Jupiter dokonce 65, Země se svým jediným Měsícem tak zůstává trochu osamělá. Stává se však, že se některé z vesmírných těles udrží blízko Země a společně s ní pak nějakou chvíli tančí po obloze, dokud zase nezmizí kamsi do vesmíru.  

Tato tělesa jsou často s nadsázkou označována jako nové zemské měsíce, astronomové jsou však s označením měsíc zdrženlivější a raději objektům říkají kvazisatelity. O zemských kvazisatelitech se ví jen velmi málo, v porovnání s ostatními vesmírnými objekty jde totiž o velmi drobná tělesa.

Druhý zemský měsíc. Tak se často označuje asteroid Kamoʻoalewa, který společně se Zemí obíhá Slunce a při svém kroužení se stále drží poblíž zemské oběžné dráhy. Jedná se o nejbližší a nejstabilnější kvazisatelit planety Země. Vzdálenost Kamoʻoalewa od Země je 40 až 100krát větší, než v jaké obíhá jediný zemský Měsíc. Díky velké vzdálenosti tak není asteroid pro Zemi nebezpečný.

Kamoʻoalewa není o moc větší než 41 metrů, tedy zhruba jako ruské kolo, jedná se tak o velmi malé těleso. Miniaturní „kvaziměsíc“ astronomové spatřili již v roce 2016. Nyní se však podařilo zjistit jeho pravděpodobný původ.

Kde se nový společník planety Země vzal?

Vědci se domnívají, že se jedná o dávnou část Měsíce. Ta se pravděpodobně odštěpila po vesmírné srážce Měsíce s nějakým asteroidem nebo jiným astronomickým objektem. Protože na Měsíci pozorujeme mnoho kráterů, odštěpené části se podle astronomů musí po vesmíru někde potulovat a minimálně jeden z nich se nějakou chvíli nyní drží v blízkosti Země.

Podobně jako s ostatními asteroidy, které na chvíli dělají Zemi společnost, také s tímto tělesem se bude naše planeta muset jednou rozloučit. Podle astronomů bude Kamoʻoalewa kroužit okolo země ještě asi 300 let.

Zdroj: Futurism.com

Související články

Zaručeně zlepší den

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…