Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Druhý měsíc planety Země? Astronomové konečně znají jeho původ

Ilustrační foto: Pixabay

Saturn jich má 50 a Jupiter dokonce 65, Země se svým jediným Měsícem tak zůstává trochu osamělá. Stává se však, že se některé z vesmírných těles udrží blízko Země a společně s ní pak nějakou chvíli tančí po obloze, dokud zase nezmizí kamsi do vesmíru.  

Tato tělesa jsou často s nadsázkou označována jako nové zemské měsíce, astronomové jsou však s označením měsíc zdrženlivější a raději objektům říkají kvazisatelity. O zemských kvazisatelitech se ví jen velmi málo, v porovnání s ostatními vesmírnými objekty jde totiž o velmi drobná tělesa.

Druhý zemský měsíc. Tak se často označuje asteroid Kamoʻoalewa, který společně se Zemí obíhá Slunce a při svém kroužení se stále drží poblíž zemské oběžné dráhy. Jedná se o nejbližší a nejstabilnější kvazisatelit planety Země. Vzdálenost Kamoʻoalewa od Země je 40 až 100krát větší, než v jaké obíhá jediný zemský Měsíc. Díky velké vzdálenosti tak není asteroid pro Zemi nebezpečný.

Kamoʻoalewa není o moc větší než 41 metrů, tedy zhruba jako ruské kolo, jedná se tak o velmi malé těleso. Miniaturní „kvaziměsíc“ astronomové spatřili již v roce 2016. Nyní se však podařilo zjistit jeho pravděpodobný původ.

Kde se nový společník planety Země vzal?

Vědci se domnívají, že se jedná o dávnou část Měsíce. Ta se pravděpodobně odštěpila po vesmírné srážce Měsíce s nějakým asteroidem nebo jiným astronomickým objektem. Protože na Měsíci pozorujeme mnoho kráterů, odštěpené části se podle astronomů musí po vesmíru někde potulovat a minimálně jeden z nich se nějakou chvíli nyní drží v blízkosti Země.

Podobně jako s ostatními asteroidy, které na chvíli dělají Zemi společnost, také s tímto tělesem se bude naše planeta muset jednou rozloučit. Podle astronomů bude Kamoʻoalewa kroužit okolo země ještě asi 300 let.

Zdroj: Futurism.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Vesmírný podzim je na obzoru: chystá se největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week

Auta pryč, přednost chodcům. Dnes slavíme Mezinárodní den bez aut

Pod povrchem Měsíce se skrývá další překvapení

Jiří Rudolf učí děti řemeslům i technologiím. Vede robotika, 3D tisk a programování

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…