Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Drony vypalující semena dokážou vysázet každý den desítky tisíc stromů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ztráta biodiverzity v naší přírodě je téma více než aktuální a rezonuje napříč všemi ekologickými oblastmi. S tím se rozhodl bojovat nový start-up armádou speciálních dronů, které jsou schopny odpalovat semena a sázet stromy.

Australský projekt s pomocí technologie AirSeed a flotily vysoce pokročilých dronů bojuje proti odlesňování tím, že kombinuje umělou inteligenci se speciálně navrženými semennými lusky, které je možné vystřelit do země přímo z výšky a tím je zasadit.

Nová metoda sázení

Andrew Walker, generální ředitel a spoluzakladatel AirSeed Technologies, uvádí, že každý z jejich autonomních dronů dokáže zasadit přes 40 000 lusků se semeny denně. Navíc je tato technologie 25krát rychlejší a také o 80 procent levnější než tradiční metody sázení. Společnost již vysadila více než 50 000 stromů a do roku 2024 jich plánuje vysadit celkem 100 milionů.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak to funguje?

Před vzletem je každá násypka dronu naplněna speciálně vybranými lusky se semeny vhodnými speciálně pro stanoviště, kam mají být zasazeny. Speciální lusky jsou vyráběny s použitím odpadní biomasy a mají povlak bohatý na uhlík, který chrání semena před ptáky, hmyzem a hlodavci.

Jakmile jsou drony ve vzduchu, putují po svých letových drahách a sázejí semena podle předem definovaných vzorů, přičemž zároveň zaznamenávají souřadnice každého semene. Tento detail umožňuje projektu AirSeed hodnotit zdraví jejich stromů po celou dobu, co rostou.

Snaha o vytvoření alternativních metod sázení se postupně rozšiřuje. Společnost AirSeed totiž není ve vývoji pěstebních systémů založených na moderní technologii pro boj se ztrátou biologické rozmanitosti sama. V současnosti se rozjíždějí dva další start-upy – Dendra a Biocarbon Engineering, které se také snaží bojovat s důsledky odlesňování pomocí dronové technologie.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

Jak sekat trávu efektivně a zároveň ohleduplně k přírodě?

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…