Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dokonalé načasování. Ohrožená vážka zaskočila ochránce na setkání jejich podporovatelů

Páskovec dvojzubý při kladení vajíček. Foto: Vojtěch Malík

Příroda umí příjemně překvapit. Na Dobšeně v Bílých Karpatech byl doložen výskyt ohrožené vážky páskovce dvojzubého. Stalo se tak shodou okolností na setkání dárců kampaně Místo pro přírodu, díky kterým byla tato cenná lokalita v roce 2013 vykoupena Českým svazem ochránců přírody.

Páskovec dvojzubý je nápadný svým černožlutým zbarvením i velikostí. Patří mezi naše největší vážky – dorůstá délky až 8,5 centimetru, rozpětí křídel může mít až deset centimetrů. Potkat ho lze především v Karpatech, ojediněle na severu Čech, na většině území republiky se ale nevyskytuje. Svým životem je vázaný především na lesní prameniště.

Svlečka páskovce nalezená na Dobšeně. Foto: Jan Moravec

Samice kladou vajíčka do drobných vodotečí, larvy pak žijí zahrabané v substrátu na jejich dně. Před vylíhnutím dospělé vážky vylezou z vody a usadí se na rostlinách, které rostou na břehu. Když dospělec vylétne, na rostlině zůstane přichycená prázdná schránka larvy, takzvaná svlečka. „Takovouto svlečku našla jedna z dárkyní kampaně Místo pro přírodu během pravidelného setkání dárců, které se tentokrát konalo na Dobšeně v nejsevernější části Bílých Karpat. Odborníky byla určena jako svlečka právě páskovce dvojzubého, druhu zařazeného do takzvaného červeného seznamu ohrožených živočichů. Ohrožení představují nevhodné zásahy do vodního režimu; odvodňování pramenišť a regulace drobných vodních toků. Dle dostupných informací jde o první nález této velmi zajímavé vážky z Dobšeny,“ uvedl Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody.

Kosení karpatských luk. Foto: se svolením ČSOP Kosenka

Dobšena je horská louka na jižních svazích vrchu Královec nad Valašskými Klobouky. Počátkem 80. let ji od zničení zachránila a od té doby o ní pečuje místní organizace Českého svazu ochránců přírody Kosenka. Každoročně zde začátkem léta pořádá tradiční kosení. I díky tomu dnes Dobšena patří k druhově nejbohatším loukám severní části Bílých Karpat. Proslulá je především mezi botaniky – hostí na 360 druhů rostlin, z toho mimo jiné 8 druhů orchidejí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Nová antibiotika na obzoru? Vědci nalezli nový zdroj léčiv

Starověké lidské fosilie nalezené v „Kolébce lidstva“ jsou o milion let starší, než se očekávalo

Vyzkoušejte chlorellu – zelenou superpotravinu, která přijde vhod nejen vegetariánům

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…