Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dokonalé načasování. Ohrožená vážka zaskočila ochránce na setkání jejich podporovatelů

Páskovec dvojzubý při kladení vajíček. Foto: Vojtěch Malík

Příroda umí příjemně překvapit. Na Dobšeně v Bílých Karpatech byl doložen výskyt ohrožené vážky páskovce dvojzubého. Stalo se tak shodou okolností na setkání dárců kampaně Místo pro přírodu, díky kterým byla tato cenná lokalita v roce 2013 vykoupena Českým svazem ochránců přírody.

Páskovec dvojzubý je nápadný svým černožlutým zbarvením i velikostí. Patří mezi naše největší vážky – dorůstá délky až 8,5 centimetru, rozpětí křídel může mít až deset centimetrů. Potkat ho lze především v Karpatech, ojediněle na severu Čech, na většině území republiky se ale nevyskytuje. Svým životem je vázaný především na lesní prameniště.

Svlečka páskovce nalezená na Dobšeně. Foto: Jan Moravec

Samice kladou vajíčka do drobných vodotečí, larvy pak žijí zahrabané v substrátu na jejich dně. Před vylíhnutím dospělé vážky vylezou z vody a usadí se na rostlinách, které rostou na břehu. Když dospělec vylétne, na rostlině zůstane přichycená prázdná schránka larvy, takzvaná svlečka. „Takovouto svlečku našla jedna z dárkyní kampaně Místo pro přírodu během pravidelného setkání dárců, které se tentokrát konalo na Dobšeně v nejsevernější části Bílých Karpat. Odborníky byla určena jako svlečka právě páskovce dvojzubého, druhu zařazeného do takzvaného červeného seznamu ohrožených živočichů. Ohrožení představují nevhodné zásahy do vodního režimu; odvodňování pramenišť a regulace drobných vodních toků. Dle dostupných informací jde o první nález této velmi zajímavé vážky z Dobšeny,“ uvedl Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody.

Kosení karpatských luk. Foto: se svolením ČSOP Kosenka

Dobšena je horská louka na jižních svazích vrchu Královec nad Valašskými Klobouky. Počátkem 80. let ji od zničení zachránila a od té doby o ní pečuje místní organizace Českého svazu ochránců přírody Kosenka. Každoročně zde začátkem léta pořádá tradiční kosení. I díky tomu dnes Dobšena patří k druhově nejbohatším loukám severní části Bílých Karpat. Proslulá je především mezi botaniky – hostí na 360 druhů rostlin, z toho mimo jiné 8 druhů orchidejí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…