Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrovolníci z celého světa uklidí příští víkend 150 zemí

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: worldcleanupday.org

Příští sobota 15. září bude na celé planetě patřit Celosvětovému úklidovému dni. Do globálního úklidu se zapojí miliony lidí a pravděpodobně se stane největší celosvětovou dobrovolnickou akcí v historii. Přidá se i Česko.

Let’s Do It! Tak už svým názvem vyzývá estonské hnutí k velkému úklidu vlastní země a tedy i celé planety. Právě v Estonsku nápad před 10 let vznikl, když zde obyvatelé vyčistili celou zemi za pouhých 5 hodin. Poté se myšlenka rozšířila do dalších zemí. Aktuálně je jich už více než 150 na všech kontinentech.

„Cílem celosvětového úklidového dne není jen samotné uklízení, ale posun směrem k lepšímu nakládání s odpady a také zvýšení povědomí o závažnosti situace – jak lokálně, tak celosvětově. A co je ještě důležitější – chceme se zbavit narůstajících problémů s odpady natrvalo tím, že podpoříme a spojíme novou generaci vůdců místních komunit, aby společně našli nová řešení odpadových problémů“, říká Heidi Solba z hnutí Let’s Do It.

Dobrovolníci se vydají vyčistit silnice, parky či řeky také v Česku. Letos se tak stane už podruhé po pravidelné dubnové akci Ukliďme Česko. Té se letos zúčastnilo 113 000 lidí.  V podzimní obdobě aktuálně organizátoři evidují přes 400 úklidů.

„O planetárních problémech už nestačí jen diskutovat na sociálních sítích. Lidem dochází, že sami můžou něco udělat. Třeba ten zaneřáděný svět uklidit a začít se chovat ohleduplně k sobě navzájem i k životnímu prostředí,“ uvádí vedoucí kanceláře OSN v Praze Michal Broža. Organizátoři by si pak přáli, aby Česko dostalo uklizená prostranství od obyvatel jako symoblický dárek ke svému stému výročí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Fosilie největší mořské želvy v Evropě nalezena ve Španělsku

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…