Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrovolníci z celého světa uklidí příští víkend 150 zemí

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: worldcleanupday.org

Příští sobota 15. září bude na celé planetě patřit Celosvětovému úklidovému dni. Do globálního úklidu se zapojí miliony lidí a pravděpodobně se stane největší celosvětovou dobrovolnickou akcí v historii. Přidá se i Česko.

Let’s Do It! Tak už svým názvem vyzývá estonské hnutí k velkému úklidu vlastní země a tedy i celé planety. Právě v Estonsku nápad před 10 let vznikl, když zde obyvatelé vyčistili celou zemi za pouhých 5 hodin. Poté se myšlenka rozšířila do dalších zemí. Aktuálně je jich už více než 150 na všech kontinentech.

„Cílem celosvětového úklidového dne není jen samotné uklízení, ale posun směrem k lepšímu nakládání s odpady a také zvýšení povědomí o závažnosti situace – jak lokálně, tak celosvětově. A co je ještě důležitější – chceme se zbavit narůstajících problémů s odpady natrvalo tím, že podpoříme a spojíme novou generaci vůdců místních komunit, aby společně našli nová řešení odpadových problémů“, říká Heidi Solba z hnutí Let’s Do It.

Dobrovolníci se vydají vyčistit silnice, parky či řeky také v Česku. Letos se tak stane už podruhé po pravidelné dubnové akci Ukliďme Česko. Té se letos zúčastnilo 113 000 lidí.  V podzimní obdobě aktuálně organizátoři evidují přes 400 úklidů.

„O planetárních problémech už nestačí jen diskutovat na sociálních sítích. Lidem dochází, že sami můžou něco udělat. Třeba ten zaneřáděný svět uklidit a začít se chovat ohleduplně k sobě navzájem i k životnímu prostředí,“ uvádí vedoucí kanceláře OSN v Praze Michal Broža. Organizátoři by si pak přáli, aby Česko dostalo uklizená prostranství od obyvatel jako symoblický dárek ke svému stému výročí.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.