Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Milá společnost na zavolanou. Dobrovolníci s Dobrým srdcem pomáhají osamělým lidem

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Pro seniory či osoby s postižením vznikl projekt, díky kterému se osamělí lidé s pomocí dobrovolníků dostanou do společnosti či si užijí zábavu. Za iniciativou nazvanou Dobré srdce domů, která vznikla jako reakce na pandemii a omezenou možnost setkávání, stojí Diecézní charita Brno.

Vyrazit na procházku, do kavárny či si jen tak popovídat. Možností, jak mohou dobrovolníci s lidmi čas trávit, je mnoho, a kterou zvolí, už záleží na preferenci konkrétní dvojice. „Naším cílem je, aby se tyto osoby necítily tak samy a alespoň jednou týdně jim někdo zprostředkoval kontakt se světem, nabídl jim svou pozornost a vlídné slovo,“ uvádí tvůrci projektu na stránkách brněnské charity.

Ilustrační foto: Depositphotos

Zájemci na začátku absolvují pohovor, po kterém jim pracovníci charity přidělí vhodného klienta. Následně se spolu vídají většinou jednou týdně po dobu zhruba dvou hodin. „Já osobně docházím za paní, která má psychické problémy. Během návštěv u ní doma si obvykle povídáme nebo chodíme na procházky. Důležité je, že spolu trávíme čas, který je příjemný oběma stranám,“ uvedla pro deník Brněnská drbna studentka Karla, která se jako dobrovolnice do projektu zapojila.

Pro ty, kteří se z různých důvodů nemohou setkávat osobně, pak funguje Dobré srdce na dálku, které plní obdobnou službu po telefonu. Program, jenž rovněž vznikl jako reakce na koronavirovou pandemii, je určen všem lidem, kteří jsou osamělí, nemocní, v karanténě, na home office či jen mají potřebu si s někým po telefonu popovídat a být vyslechnuti. „Pravidelné telefonáty a sdílení vám umožní utvářet skutečné vazby, které můžete prohlubovat a posilovat,“ dodávají autoři projektu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Vědci možná objevili jednu z nejmladších planet vůbec

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…