Pro seniory či osoby s postižením vznikl projekt, díky kterému se osamělí lidé s pomocí dobrovolníků dostanou do společnosti či si užijí zábavu. Za iniciativou nazvanou Dobré srdce domů, která vznikla jako reakce na pandemii a omezenou možnost setkávání, stojí Diecézní charita Brno.
Vyrazit na procházku, do kavárny či si jen tak popovídat. Možností, jak mohou dobrovolníci s lidmi čas trávit, je mnoho, a kterou zvolí, už záleží na preferenci konkrétní dvojice. „Naším cílem je, aby se tyto osoby necítily tak samy a alespoň jednou týdně jim někdo zprostředkoval kontakt se světem, nabídl jim svou pozornost a vlídné slovo,“ uvádí tvůrci projektu na stránkách brněnské charity.
Zájemci na začátku absolvují pohovor, po kterém jim pracovníci charity přidělí vhodného klienta. Následně se spolu vídají většinou jednou týdně po dobu zhruba dvou hodin. „Já osobně docházím za paní, která má psychické problémy. Během návštěv u ní doma si obvykle povídáme nebo chodíme na procházky. Důležité je, že spolu trávíme čas, který je příjemný oběma stranám,“ uvedla pro deník Brněnská drbna studentka Karla, která se jako dobrovolnice do projektu zapojila.
Pro ty, kteří se z různých důvodů nemohou setkávat osobně, pak funguje Dobré srdce na dálku, které plní obdobnou službu po telefonu. Program, jenž rovněž vznikl jako reakce na koronavirovou pandemii, je určen všem lidem, kteří jsou osamělí, nemocní, v karanténě, na home office či jen mají potřebu si s někým po telefonu popovídat a být vyslechnuti. „Pravidelné telefonáty a sdílení vám umožní utvářet skutečné vazby, které můžete prohlubovat a posilovat,“ dodávají autoři projektu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…