Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Milá společnost na zavolanou. Dobrovolníci s Dobrým srdcem pomáhají osamělým lidem

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Pro seniory či osoby s postižením vznikl projekt, díky kterému se osamělí lidé s pomocí dobrovolníků dostanou do společnosti či si užijí zábavu. Za iniciativou nazvanou Dobré srdce domů, která vznikla jako reakce na pandemii a omezenou možnost setkávání, stojí Diecézní charita Brno.

Vyrazit na procházku, do kavárny či si jen tak popovídat. Možností, jak mohou dobrovolníci s lidmi čas trávit, je mnoho, a kterou zvolí, už záleží na preferenci konkrétní dvojice. „Naším cílem je, aby se tyto osoby necítily tak samy a alespoň jednou týdně jim někdo zprostředkoval kontakt se světem, nabídl jim svou pozornost a vlídné slovo,“ uvádí tvůrci projektu na stránkách brněnské charity.

Ilustrační foto: Depositphotos

Zájemci na začátku absolvují pohovor, po kterém jim pracovníci charity přidělí vhodného klienta. Následně se spolu vídají většinou jednou týdně po dobu zhruba dvou hodin. „Já osobně docházím za paní, která má psychické problémy. Během návštěv u ní doma si obvykle povídáme nebo chodíme na procházky. Důležité je, že spolu trávíme čas, který je příjemný oběma stranám,“ uvedla pro deník Brněnská drbna studentka Karla, která se jako dobrovolnice do projektu zapojila.

Pro ty, kteří se z různých důvodů nemohou setkávat osobně, pak funguje Dobré srdce na dálku, které plní obdobnou službu po telefonu. Program, jenž rovněž vznikl jako reakce na koronavirovou pandemii, je určen všem lidem, kteří jsou osamělí, nemocní, v karanténě, na home office či jen mají potřebu si s někým po telefonu popovídat a být vyslechnuti. „Pravidelné telefonáty a sdílení vám umožní utvářet skutečné vazby, které můžete prohlubovat a posilovat,“ dodávají autoři projektu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…