S příchodem jara začali obojživelníci ze svých zimovišť migrovat k vodě. Zvládnout svou cestu v bezpečí jim v Libereckém kraji pomáhají dobrovolníci, kteří je přes nebezpečné úseky přenášejí. Díky akci, kterou kraj už několikátý rok pořádá, se podaří zachránit tisíce žab a čolků.
Mezi nejčastěji zachraňované patří ropuchy obecné, skokani či čolci, kterých i přesto, že jsou chráněni, stále ubývá. Cílem migrujících obojživelníků jsou místa u vody, kde se rozmnožují. Aby je při jejich cestě nepřejela auta, hlídkují u silnic dobrovolníci. Na čtyřech kritických místech v kraji jsou umístěny zábrany s nádobami, do kterých žáby a čolci spadnou, a dobrovolníci je pak přenesou a na druhé straně silnice opět vypustí.
Nebezpečí ale pro živočichy kromě silnic představují také požární nádrže, bazény nebo otevřené studny. „Zvířata do nich spadnou a nemohou se pak dostat zpátky ven. Proto je potřeba jim pomoci: nejjednodušší je položit dovnitř dlouhé prkno, to přirazit k jedné stěně a nechat ho vyčnívat na břeh, popřípadě vložit do vody kameny, po kterých vyšplhají,“ řekl Radomír Studený z libereckého oddělení ochrany přírody.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…