Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrovolníci na Liberecku zachraňují migrující žáby

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

S příchodem jara začali obojživelníci ze svých zimovišť migrovat k vodě. Zvládnout svou cestu v bezpečí jim v Libereckém kraji pomáhají dobrovolníci, kteří je přes nebezpečné úseky přenášejí. Díky akci, kterou kraj už několikátý rok pořádá, se podaří zachránit tisíce žab a čolků.

Mezi nejčastěji zachraňované patří ropuchy obecné, skokani či čolci, kterých i přesto, že jsou chráněni, stále ubývá. Cílem migrujících obojživelníků jsou místa u vody, kde se rozmnožují. Aby je při jejich cestě nepřejela auta, hlídkují u silnic dobrovolníci. Na čtyřech kritických místech v kraji jsou umístěny zábrany s nádobami, do kterých žáby a čolci spadnou, a dobrovolníci je pak přenesou a na druhé straně silnice opět vypustí.  

Nebezpečí ale pro živočichy kromě silnic představují také požární nádrže, bazény nebo otevřené studny. „Zvířata do nich spadnou a nemohou se pak dostat zpátky ven. Proto je potřeba jim pomoci: nejjednodušší je položit dovnitř dlouhé prkno, to přirazit k jedné stěně a nechat ho vyčnívat na břeh, popřípadě vložit do vody kameny, po kterých vyšplhají,“ řekl Radomír Studený z libereckého oddělení ochrany přírody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.