Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrovolníci na Liberecku zachraňují migrující žáby

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

S příchodem jara začali obojživelníci ze svých zimovišť migrovat k vodě. Zvládnout svou cestu v bezpečí jim v Libereckém kraji pomáhají dobrovolníci, kteří je přes nebezpečné úseky přenášejí. Díky akci, kterou kraj už několikátý rok pořádá, se podaří zachránit tisíce žab a čolků.

Mezi nejčastěji zachraňované patří ropuchy obecné, skokani či čolci, kterých i přesto, že jsou chráněni, stále ubývá. Cílem migrujících obojživelníků jsou místa u vody, kde se rozmnožují. Aby je při jejich cestě nepřejela auta, hlídkují u silnic dobrovolníci. Na čtyřech kritických místech v kraji jsou umístěny zábrany s nádobami, do kterých žáby a čolci spadnou, a dobrovolníci je pak přenesou a na druhé straně silnice opět vypustí.  

Nebezpečí ale pro živočichy kromě silnic představují také požární nádrže, bazény nebo otevřené studny. „Zvířata do nich spadnou a nemohou se pak dostat zpátky ven. Proto je potřeba jim pomoci: nejjednodušší je položit dovnitř dlouhé prkno, to přirazit k jedné stěně a nechat ho vyčnívat na břeh, popřípadě vložit do vody kameny, po kterých vyšplhají,“ řekl Radomír Studený z libereckého oddělení ochrany přírody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…