Arktická ledová divočina se v posledních letech těší stále větší pozornosti v rámci prázdninového cestování. Jak si ale poradit s větším množstvím turistů v takto křehkém ekosystému?
Právě to se pokouší zvládnout projekt Finska, Švédska a Norska s názvem Visit Arctic Europe. Od roku 2015 tento projekt sdružuje 120 společností a 12 cestovních operátorů s cílem zvýšit ochranu nedotčeného životního prostředí v Arktidě.
Klíčovým pojmem celého projektu je právě udržitelnost, která je důležitá v celém cestovním ruchu. Významným požadavkem je, aby společnosti zapojené do projektu Visit Arctic Europe udělaly něco, co učiní jejich podnikání udržitelnější. Projekt s podporou evropského programu Interreg Nord získal od roku 2015 téměř 13 milionů eur.
Jeden z návštěvníků se vyjádřil, že on a jeho rodina vždy snili o cestě do Arktidy. V rámci pobytu spolu s ostatními v jeho skupině jeli hodinu na sněžných skútrech, aby zažili tradiční rybaření na zamrzlém jezeře. „Jsem tu poprvé a vlastně to, co mě přitahovalo, byla široká otevřená prostranství a krása krajiny… zejména krásné procházky a takové věci, jako je například rybaření na ledu. Zatím jsem nic nechytil, ale jsem si jistý, že brzy chytím.“
Rauno Posio, ředitel projektu Visit Arctic Europe, prohlásil, že společnosti zapojené do tohoto projektu viděly tři důležité prvky, na které je potřeba se soustředit. Prvním z nich je lokální nakupování, druhý je snaha o snižování dopadu na přírodu a poslední je potřeba ctít dědictví (kulturní a sociální dědictví regionu). Na tyto 3 nejdůležitější body se projekt zaměřuje.
Zdroj: Euro News
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…