Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrá káva a pečivo dělají den hezčím, i když zuří válka

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

I maličkosti dovedou udělat radost. Ať už jde o dobrou kávu nebo čerstvě upečený křupavý kousek pečiva. Prostřednictvím dění na Ukrajině si i těchto drobností začínáme více vážit.

Ranní káva jako nakopávák

Šálkem kávy řada z nás vstupuje do nového dne. Mnoho lidí používá frázi: Ani na mě nemluv, dokud se nenapiju kafe.“ Jedná se o vzpruhu, nealkoholický shot, který nás vytahuje z říše snů zpět do reality. Ukrajinka Jaroslava Antipina není jiná. Svou kávu však nazývá válečnou. Navzdory ruské agresi se rozhodla ve své rodné zemi zůstat. Pravidelný rituál sdílí na svých sociálních sítích a spolu s ním informuje i o každodenním životě ve válečné oblasti.

Chleby pro vojáky

Bez jídla to nejde. Vojáci potřebují pro to, aby odváděli dobré výkony, spánek a stravu. Pekaři z Charkova si toho jsou dobře vědomi. Proto denně upečou přes stovku bochníků chleba pro ukrajinské vojáky. Podnik obsluhují dobrovolníci – darují suroviny, pečou chleba a zároveň jej rozváží po městě. Většina z nich přitom před válkou neměla tušení, jak se takový bochník připravuje.

Sklep pekárny zároveň slouží jako kryt. Místo v současnosti obývá 14 lidí. Dotyční se v době útoků ukrývají ve sklepě. Jakmile nebezpeční pomine, vrací se opět k pečení. Je to pro ně vítaný útěk z náročné reality. „Když na to pořád myslíte, tak z toho blázníte, pečení je způsob, jak můžu svoji energii přetavit do něčeho pozitivního. Dělám to proto, abych přišel na jiné myšlenky a nepanikařil,“ uvedl čtyřiadvacetiletý George, který v pekárně pracoval už před konfliktem. Pečivo pak po městě rozváží dobrovolníci.

Ilustrační foto: Pixabay

Péče o ukrajinské zvířectvo

Policie se kromě udržování pořádku také stará o lidi, kteří se ocitli v nouzi. Pole své působnosti nyní strážníci rozšířili i o zvířata z Ukrajiny. Až na 15 dní mohou uprchlíci bezplatně nechat své psy a kočky v Útulku pro opuštěná zvířata Městské policie Brno. Zvířata si svým pobytem v zařízení splní i povinnou desetidenní karanténu. Jejich majitelé nebudou muset uhradit ani nezbytnou veterinární péči, jako je klinické vyšetření nebo očkování proti vzteklině. 

Nejedná se přitom o jedinou formu pomoci ze strany tohoto útulku. Institut již v předchozích dnech daroval desítky náhubků a přepravních boxů do asistenčního centra na výstavišti. Tam se lidé prchající před válkou chodí registrovat, vyřizují si víza a další nezbytné administrativní úkony.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Radio Wave, Vice, Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…