Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobijte si auto energií ze slunce. Na nejslunečnějším místě u nás vznikla unikátní dobíjecí stanice

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Česko vychází vstříc majitelům elektromobilů. Ti mohou od ledna tohoto roku dobít své vozidlo elektřinou přímo ze slunce. Společnost E.ON otevřela zařízení, které v sobě spojuje fotovoltaickou elektrárnu, bateriové úložiště a veřejnou dobíjecí stanici pro elektromobily.

Dobíječka stojí u čerpací stanice Benzina ORLEN u Břeclavi, kde je nejvíce slunečných dní v roce na našem území. Z dálky vypadá celé místo nenápadně jako zastřešené stání pro automobily. Přístřešek je však osazen 54 fotovoltaickými panely o celkovém výkonu 18 kWp a doplňuje ho bateriové úložiště s použitelnou kapacitou 75 kWh. Pro zájemce o dobíjení je tam připravená rychlodobíjecí stanice ABB Terra, která je schopná dobít baterie vozu z nuly na 80 procent kapacity do půl hodiny. Už tento rok by pak měla přibýt další stanice, aby byl komfort pro řidiče ještě větší.

Systém bude primárně nastavený tak, že pokud auto přijede, když svítí slunce, energie se bude dobíjet hlavně z fotovoltaiky. Zdroj fotografie: E.ON

Co za tím vším stojí? Hlavní motivací je učinit elektromobilitu ještě ekologičtější. „Už teď mohou řidiči na většině našich stanic dobíjet energií pořízenou z obnovitelných zdrojů. U Břeclavi budou moci využít přímo energii ze slunce, kterou vyrobí fotovoltaické panely na střeše nad dobíječkou. Díky bateriovému úložišti navíc budeme moci vyrobenou energii skladovat i pro dny, kdy slunce nebude svítit,“ vysvětlil Martin Záklasník, generální ředitel skupiny E.ON v České republice.

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Nechce se vám cvičit a cítíte se provinile? Evoluční biologové mají vysvětlení, které vás uklidní

Originální hadříky seženete on-line a za pár kaček. Internetový sekáč míří do Česka

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …