Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do světa na zkušenou… do Silicon Valley, Bostonu a jiných destinací míří další české firmy

Společnost CzechInvest pomáhá prostřednictvím projektu CzechAccelerator menším českým firmám, které začínají se svým podnikáním. V rámci projektu je posílá do zahraničí, zejména do USA, kde mají zařízené potřebné zázemí. Dosud mělo takto možnost získávat zkušenosti 39 firem. První kolo bylo úspěšné, připravuje se proto CzechAccelerator 2.0, který odstartuje ve druhé polovině roku 2015.

Založit si menší firmu a začít podnikat? Proč ne, je ale potřeba připravit se na nemalé pracovní nasazení a nutnost sehnat větší kapitál pro adekvátní „rozjezd“. Státní agentura CzechInvest se proto snaží těmto začínajícím firmám pomoci. Posílá do zahraničí na zkušenou menší tuzemské firmy, zejména tzv. start-upy. Poslední účastníci prvního kola se domů vrátili během letošního léta, a protože se projekt osvědčil, za pomoci evropských finančních dotací se už pracuje na kole druhém. To ponese název CzechAccelerator 2.0. Odhadovaný termín vyslání firem je podzim 2015.

CzechAccelerator
Během prvního kola CzechAcceleratoru, které proběhlo mezi lety 2011–2014, zprostředkoval CzechInvest možnost získat zahraniční zkušenosti 39 firmám. Z finančního hlediska bylo vyčerpáno necelých 24 milionů korun, 85 % přitom pocházelo z evropských fondů: „Za to jsme firmám zajistili v místě kancelářské prostory, základní balíček mentoringu a poradenství, možnost navštěvovat networkingové akce, setkat se s investory a v neposlední řadě také příspěvek na letenku a drobný příspěvek na ubytování,“ uvedl ředitel odboru podpory investičních projektů Luboš Matějka.

Jednotlivé firmy byly umístěny v pěti destinacích: Singapur (Singapur), Haifa (Izrael), Curych (Švýcarsko), Silicon Valley (USA) a Boston (USA). Většina firem ale odletěla právě do USA.

A jaký byl výsledek? Více než polovina českých firem si po stáži v USA zařídila své zastoupení. Za všechny úspěšné firmy zmiňme například IT firmu Cognitive Security, kterou poté za desítky milion dolarů odkoupila americká společnost Cisco. Firmy dále uzavřely 35 partnerství nebo dohod o spolupráci, podaly deset přihlášek na patenty a ochranné známky, zvýšily počet zaměstnanců průměrně o 41 % a obrat vzrostl o 17 %.

Dodavatelem služeb pro CzechInvest na západním pobřeží byla společnost US Market Acces Center. Její šéf Alfredo Coppola si českých firem cení pro jejich samostatnost, myšlenkovou otevřenost a schopnost rychle se učit. „Není to pobyt, který zaručí úspěch přes noc, ale umožní se tu učit a rozvíjet rychleji než v jakémkoli univerzitním programu,“ řekl s tím, že naopak nevýhodou Čechů bývá nedostatečný důraz na obchodní stránku projektů.

Dodavatelem služeb pro východní pobřeží pak byla firma MassGlobal Partners. Situaci nastínila Christa Bleyleben z této společnosti: „Je tu velmi vysoká hustota investorů, největší inovační centrum na světě a na prostoru s pěší dostupností do patnácti minut zastoupení snad všech klíčových technologických firem.“

CzechAccelerator 2.0
Vypsání výzvy pro CzechAccelerator 2.0 je naplánováno na srpen 2015, první firmy by mohly odjet hned v říjnu. Ve druhém kole budou navíc firmám nabízeny nové destinace, Švýcarsko a Izrael se ale kvůli nízké poptávce pravděpodobně v seznamu už neobjeví.

Projekt by se měl navíc ještě zefektivnit – plánuje se nabídka většího balíčku služeb, mentoringu a koučingu.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/c3-62833730-020000_d-62833730-silicon-valley-privita-dalsi-ceske-firmy-dotovany-czechaccelerator-bude-pokracovat

Související články

Zaručeně zlepší den

Výzkumníci připravují první jídlo pomocí 3D tiskárny pro lidi s polykacími obtížemi nebo dysfagií

Pozitivní kniha: Jiří Hájíček napsal román ze současného venkova

Vědci objevili novou metodu, jak odhalit, zda je voda pitná

Originální víno vyrábí malawské farmářky z banánů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…