Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do starověké Olympie z pohodlí obýváku: Microsoft digitalizuje perlu antického Řecka

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Lidé z celého světa budou mít možnost prozkoumat starověkou Olympii z pohodlí svého domova, a to díky Microsoftu, který pracuje na její digitalizaci. Místo zrození olympijských her si tak každý bude moct prohlédnout ve věrohodné podobě staré více než 2000 let.

Do starověké Olympie můžete nahlédnout prostřednictvím webového rozhraní či mobilní aplikace nazvané Ancient Olympia: Common Grounds. Pokud plánujete cestu do Řecka, můžete také navštívit výstavu Ancient Olympia: Common Grounds Exhibition uspořádanou přímo na „místě činu“, v athénském olympijském muzeu. Vzhledem k zakomponování 3D HoloLens 2 se jistě bude jednat o jedinečný zážitek.

Ruiny Diova chrámu v Olympii. Zdroj Depositphotos

Aplikace umožní lidem virtuálně nahlédnout do jednoho z nejdůležitějších období historie lidstva, procházet se Olympií a pomocí rozšířené reality doslova zažít historii na vlastní kůži. Díky digitální prezentaci panhelénského svatostánku starověké Olympie se jeho kulturní dědictví – ale také olympijské hodnoty míru, harmonie, dokonalosti a ušlechtilého soupeření – stává přístupným celému světu. Projekt digitální ochrany za využití umělé inteligence a technologií rozšířené reality, realizovaný prostřednictvím kulturního sponzorství společnosti Microsoft, propaguje a zdůrazňuje unikátní a symbolické archeologické naleziště starověké Olympie,“ uvedla Lina Mendoni, řecká ministryně kultury a sportu.

Celkem projekt prezentuje 27 památek Olympie. Najdeme mezi nimi původní olympijský stadion, chrámy boha Dia a bohyně Hery nebo dílnu známého sochaře Pheidia. Aby byla zachována co největší věrohodnost, byly jednotlivé objekty pečlivě prozkoumány odbornými archeology. Díky historické ose je tak možné pozorovat změny konkrétního místa v průběhu času. Posláním projektu je prostřednictvím digitálního zpracování Olympie zajistit, že historické podklady a občanské hodnoty, na kterých bylo místo vybudováno, budou předány budoucím generacím.

Zdroj: Microsoft News

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…