Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do starověké Olympie z pohodlí obýváku: Microsoft digitalizuje perlu antického Řecka

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Lidé z celého světa budou mít možnost prozkoumat starověkou Olympii z pohodlí svého domova, a to díky Microsoftu, který pracuje na její digitalizaci. Místo zrození olympijských her si tak každý bude moct prohlédnout ve věrohodné podobě staré více než 2000 let.

Do starověké Olympie můžete nahlédnout prostřednictvím webového rozhraní či mobilní aplikace nazvané Ancient Olympia: Common Grounds. Pokud plánujete cestu do Řecka, můžete také navštívit výstavu Ancient Olympia: Common Grounds Exhibition uspořádanou přímo na „místě činu“, v athénském olympijském muzeu. Vzhledem k zakomponování 3D HoloLens 2 se jistě bude jednat o jedinečný zážitek.

Ruiny Diova chrámu v Olympii. Zdroj Depositphotos

Aplikace umožní lidem virtuálně nahlédnout do jednoho z nejdůležitějších období historie lidstva, procházet se Olympií a pomocí rozšířené reality doslova zažít historii na vlastní kůži. Díky digitální prezentaci panhelénského svatostánku starověké Olympie se jeho kulturní dědictví – ale také olympijské hodnoty míru, harmonie, dokonalosti a ušlechtilého soupeření – stává přístupným celému světu. Projekt digitální ochrany za využití umělé inteligence a technologií rozšířené reality, realizovaný prostřednictvím kulturního sponzorství společnosti Microsoft, propaguje a zdůrazňuje unikátní a symbolické archeologické naleziště starověké Olympie,“ uvedla Lina Mendoni, řecká ministryně kultury a sportu.

Celkem projekt prezentuje 27 památek Olympie. Najdeme mezi nimi původní olympijský stadion, chrámy boha Dia a bohyně Hery nebo dílnu známého sochaře Pheidia. Aby byla zachována co největší věrohodnost, byly jednotlivé objekty pečlivě prozkoumány odbornými archeology. Díky historické ose je tak možné pozorovat změny konkrétního místa v průběhu času. Posláním projektu je prostřednictvím digitálního zpracování Olympie zajistit, že historické podklady a občanské hodnoty, na kterých bylo místo vybudováno, budou předány budoucím generacím.

Zdroj: Microsoft News

Související články

Zaručeně zlepší den

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…