Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do českého registru se loni přihlásilo nejvíc dárců dřeně v historii

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Unsplash.com/kostnidren.cz

Češi jsou stále ochotnější nezištně zachraňovat životy druhých. Alespoň tomu nasvědčují loňské statistiky – hlásí rekordní počet nově zaregistrovaných dárců kostní dřeně.

Český národní registr dárců dřeně se loni rozrostl o 10 845 nově přihlášených. Jedná se tak o vůbec nejúspěšnější rok od jeho založení v roce 1992. Většinu přihlášených přitom tvoří ženy, jejichž počet však mužské dárce převyšuje jen nepatrně. Největší podíl pak tvořili zájemci z Olomouckého, Ostravského a Plzeňského kraje.

„Z odborného hlediska mě ale neméně těší nízký medián věku nově zapsaných. Ten se ještě před pěti lety blížil hranici 30 let. Dnes jsme o pět let níže. Čím mladšího dárce totiž dokážeme pro pacienta najít, tím je úspěšnost transplantace vyšší. Lze říci, že každých 10 let věku navíc zhoršuje vyhlídku na úspěch transplantace o 3 %,“ uvedl Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

V současné době tak registr disponuje více než 96 tisíci aktivními dobrovolníky připravenými zachránit život jinému člověku. Cílem pro rok 2020 je překročit hranici 100 tisíc registrovaných, což je zhruba polovina pomyslné cílové mety. Aby totiž většina českých pacientů našla svého dárce u nás bez nutnosti hledat v zahraničí, měla by databáze disponovat až 200 tisíci osob.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.