Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do českého registru se loni přihlásilo nejvíc dárců dřeně v historii

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Unsplash.com/kostnidren.cz

Češi jsou stále ochotnější nezištně zachraňovat životy druhých. Alespoň tomu nasvědčují loňské statistiky – hlásí rekordní počet nově zaregistrovaných dárců kostní dřeně.

Český národní registr dárců dřeně se loni rozrostl o 10 845 nově přihlášených. Jedná se tak o vůbec nejúspěšnější rok od jeho založení v roce 1992. Většinu přihlášených přitom tvoří ženy, jejichž počet však mužské dárce převyšuje jen nepatrně. Největší podíl pak tvořili zájemci z Olomouckého, Ostravského a Plzeňského kraje.

„Z odborného hlediska mě ale neméně těší nízký medián věku nově zapsaných. Ten se ještě před pěti lety blížil hranici 30 let. Dnes jsme o pět let níže. Čím mladšího dárce totiž dokážeme pro pacienta najít, tím je úspěšnost transplantace vyšší. Lze říci, že každých 10 let věku navíc zhoršuje vyhlídku na úspěch transplantace o 3 %,“ uvedl Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

V současné době tak registr disponuje více než 96 tisíci aktivními dobrovolníky připravenými zachránit život jinému člověku. Cílem pro rok 2020 je překročit hranici 100 tisíc registrovaných, což je zhruba polovina pomyslné cílové mety. Aby totiž většina českých pacientů našla svého dárce u nás bez nutnosti hledat v zahraničí, měla by databáze disponovat až 200 tisíci osob.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…