Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do Česka se dostala nová technologie v léčbě prostaty

Zdroj fotografií: fnbrno.cz; Dollarphotoclub

Fakultní nemocnice Brno začala jako první v Česku k léčbě prostaty a jejího nezhoubného zbytnění využívat technologii REZUM. Nová metoda funguje na základě aplikace sterilní páry, která šetrně ošetří zbytnělou prostatickou tkáň tak, že ji organismus následně sám přirozeně odbourá. Kromě rychlé rekonvalescence je velkou výhodou také to, že pacient nemusí být hospitalizován.

Metoda REZUM je vhodná pro léčbu nezhoubného zbytnění prostaty o velikosti 30 až 80 mililitrů u mužů nad padesát let. „Pro pacienta je zásadní, že může zůstat v ambulantním režimu, výkon nevyžaduje celkovou anestezii, ale pouze lokální,“ vyzdvihuje největší plus oproti konvenční endoskopické operaci přednosta Urologické kliniky FN Brno a LF MU Dalibor Pacík. Výkon lékaři provádějí během několika minut a rekonvalescence pacienta probíhá mnohem rychleji než u standardních metod.

Zařízení REZUM.

„Pára je aplikovaná jehlou prostřednictvím speciálního endoskopického zařízení zavedeného do močové trubice v její prostatické části,“ upřesňuje Pacík, který stál přímo u zrodu technologie REZUM. Ta má nyní za sebou potřebné regulatorní schválení v rámci Česka a klade si za cíl stát se alternativou metody první volby. „Od roku 2012 jsme se na to postupně připravovali a jsme rádi, že se konečně podařilo tuto technologii dostat i k nám,“ uzavírá Pacík.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.