Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do Česka se dostala nová technologie v léčbě prostaty

Zdroj fotografií: fnbrno.cz; Dollarphotoclub

Fakultní nemocnice Brno začala jako první v Česku k léčbě prostaty a jejího nezhoubného zbytnění využívat technologii REZUM. Nová metoda funguje na základě aplikace sterilní páry, která šetrně ošetří zbytnělou prostatickou tkáň tak, že ji organismus následně sám přirozeně odbourá. Kromě rychlé rekonvalescence je velkou výhodou také to, že pacient nemusí být hospitalizován.

Metoda REZUM je vhodná pro léčbu nezhoubného zbytnění prostaty o velikosti 30 až 80 mililitrů u mužů nad padesát let. „Pro pacienta je zásadní, že může zůstat v ambulantním režimu, výkon nevyžaduje celkovou anestezii, ale pouze lokální,“ vyzdvihuje největší plus oproti konvenční endoskopické operaci přednosta Urologické kliniky FN Brno a LF MU Dalibor Pacík. Výkon lékaři provádějí během několika minut a rekonvalescence pacienta probíhá mnohem rychleji než u standardních metod.

Zařízení REZUM.

„Pára je aplikovaná jehlou prostřednictvím speciálního endoskopického zařízení zavedeného do močové trubice v její prostatické části,“ upřesňuje Pacík, který stál přímo u zrodu technologie REZUM. Ta má nyní za sebou potřebné regulatorní schválení v rámci Česka a klade si za cíl stát se alternativou metody první volby. „Od roku 2012 jsme se na to postupně připravovali a jsme rádi, že se konečně podařilo tuto technologii dostat i k nám,“ uzavírá Pacík.

Související články

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.