Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do boje se zákeřnou nemocí. Senát schválil testování na spinální svalovou atrofii u novorozenců

Ilustrační foto: Depositphotos

Včasné odhalení je u spinální svalové atrofie klíčové. Právě brzké zahájení léčby totiž může znamenat rozdíl mezi životem bez omezení a s handicapem. Nový screeningový program, který budou pojišťovny podle informací ČT24 hradit nejpozději od ledna i u novorozenců, tak může změnit život řadě rodin.

Spinální svalová atrofie je jedním z nejvážnějších onemocnění dětí do dvou let. Postupně při ní ochabují svaly, což dítěti znemožňuje pohyb i správné dýchání. V Česku se pacientům podávají tři typy léků. Problém je ale v tom, že se dosud k dětem dostávaly příliš pozdě, obvykle až kolem šestého měsíce. V té době však už mohou být některé motorické funkce nenávratně poškozeny.

Po dlouhém naléhání odborné veřejnosti i rodin takto postižených dětí senát rozšíření novorozeneckého screeningu schválil. Nejpozději od ledna příštího roku bude doplněn právě o preventivní test na spinální svalovou atrofii a závažné poruchy imunity. Včasné odhalení těchto nemocí a okamžitá léčba totiž mohou dát malým pacientům naději na prakticky normální život bez omezení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepší odstřelovače najdete v Česku. Vyhráli mezinárodní soutěž

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Snímky z Hubbleova teleskopu ukazují hvězdu pouhých osm hodin poté, co se stala supernovou

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…