Podle studie bylo od za posledních 27 let díky ochráncům přírody zachráněno před vyhynutím 48 druhů zvířat. Patří mezi ně například papoušek amazoňan portorický, kůň převalského nebo tchoř černonohý.
Zásluhu na záchraně ohrožených druhů zvířat před vyhynutím mají především vlády, akademikové a neziskové organizace. Zřizováním přírodních rezervací a dalšími opatřeními se jim mizení druhů podařilo zpomalit až čtyřikrát. „Zjistili jsme, že ochranářské akce zabránily od roku 1993 vyhynutí 21 až 32 druhům ptáků a 7 až 16 druhům savců,“ uvedli vědci ve studii.
Populace zachráněných druhů se nacházejí v mnoha zemích světa, z nichž nejvíc jich je na Novém Zélandu, v Brazílii a Číně. Jako nejefektivnější možnost ochrany se ukázala invazivní kontrola, umisťování do zoologických zahradách či ochrana jejich přirozených lokalit. „Ztráta celých druhů může být zastavena, pokud k tomu bude vůle. Ukazujeme rozsah problému a také čeho můžeme dosáhnout, pokud budeme jednat o podpoře ochrany přírody a zabraňování vyhynutí,“ řekl jeden z vědců Phil McGowan serveru EurekaAlert.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…