Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Digitální nomádi budou moci žít a pracovat v Portugalsku na plný úvazek díky novému vízu

Ilustrační foto: Pexels

Portugalsko spustilo nové jednoleté vízum digitálního nomáda. Podle nového schématu budou moci vzdálení pracovníci žít a pracovat v zemi až 12 měsíců, píše server Euro News.

Jaké je portugalské vízum digitálního nomáda?

Aby se uchazeči kvalifikovali, musí vydělávat alespoň 2 800 EUR měsíčně, což je čtyřnásobek minimální mzdy v Portugalsku. Nové vízum, oficiálně nazývané „pobytové vízum pro výkon odborné činnosti poskytované na dálku mimo území státu“ je určeno pro pracující profesionály, kteří jsou pracovně nezávislí na lokalitě.

Je to alternativa ke stávajícímu vízu „D7“, oblíbenému povolení k pobytu, které je většinou zaměřeno na důchodce a osoby s „pasivním příjmem“. Nové vízum, které začalo platit 30. října, bylo vytvořeno poté, co portugalská vláda v červenci upravila imigrační zákon.

Aby se uchazeči kvalifikovali, musí:

  • pocházet ze země mimo EU nebo EHP
  • být osoba samostatně výdělečně činná nebo zaměstnaná společností se sídlem mimo Portugalsko
  • vydělávat alespoň čtyřnásobek portugalské minimální mzdy měsíčně, tedy zhruba 2 800 eur

Držitelům víz D7 stačí vydělávat portugalskou minimální mzdu (822,50 EUR měsíčně) měsíčně. Tyto příjmy však musí pocházet z „pasivních“ příjmových toků, jako je nájem nebo investice.

Ilustrační foto: Pexels

Jak mohu požádat o vízum digitálního nomáda v Portugalsku?

Kromě předložení dokladu o příjmu za poslední tři měsíce musí žadatelé předložit doklady o daňovém pobytu a pracovní smlouvu (nebo doklad o samostatné výdělečné činnosti). Žádost lze podat na portugalském konzulátu nebo na portugalské imigrační agentuře Serviço de Estrangeiros e Fronteiras.

Je Portugalsko vhodné pro digitální nomády?

Se svými rušnými městy, členitým pobřežím a relativně nízkými životními náklady je Portugalsko mezi digitálními nomády extrémně oblíbené. Portugalsko je často uváděno v online seznamech ideálních pracovních míst právě pro digitální nomády, a má to dobrý důvod. Velká města se vyznačují množstvím co-workingových prostor a země disponuje 17. nejrychlejším wifi připojením na světě.

Velká města Lisabon a Porto jsou snad nejoblíbenějšími destinacemi pro digitální nomády. V Ponta Do Sol, na pobřeží ostrova Madeira, dokonce pracovníci založili specializovanou vesnici digitálních nomádů.

Trend práce na dálku se od pandemie celosvětově těší velké popularitě. A nejedná se jenom o digitální nomády. I firmy, které zaměstnávají velké množství osob, zjistily, že se v některých případech vyplatí poskytnout svým zaměstnancům možnost home office.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…