Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Děti z chudých rodin dostanou příspěvek na školní obědy

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo na začátku prosince dotační program, prostřednictvím kterého bude proplácet obědy žákům základních škol ze sociálně slabých rodin.

Příjemci programu budou neziskové organizace, které školní obědy uhradí žákům, jejichž rodiče nejsou schopni z finančních důvodů tyto obědy hradit. Celkem tak ministerstvo žákům přispěje třicet milionů korun.

Smyslem dotačního programu je, aby se školního stravování mohly účastnit všechny děti. Stále totiž existují v Česku rodiny, které si kvůli tíživé finanční situaci nemohou dovolit školní obědy platit. „Školní stravování by mělo být součástí školní docházky. Přesto, že školní obědy dětem dotujeme, jsou rodiny, které si ani zbylou část nemůžou dovolit doplácet, a jejich děti tak musí teplý školní oběd vynechat. Mnohdy se tak účastní odpoledního vyučování hladové, což nepřispívá ani jejich soustředění, ani socializaci v rámci školního kolektivu,“ vysvětlila záměr ministryně školství Kateřina Valachová.

Proplácení obědů bude možné ve všech základních školách, které nevybírají školné. Školy samy vytipují žáky, kteří dostanou plně hrazené stravování, a dále se procesu ujmou neziskové organizace. V budoucnu by podle Valachové měla být šance, že na obědy zdarma budou mít nárok i předškoláci v posledním roce mateřské školy. Na tuto novinku, kterou Valachová prosazuje v souvislosti s návrhem na povinný poslední rok v mateřské škole, by ale bylo potřeba 700 milionů korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.