Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Děti mají v oblibě tělocvik, nejradši by byly zvěrolékaři

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Žáky a studenty láká práce veterináře i učitele, nejoblíbenějším předmětem je pro ně tělocvik a víkend s rodinou by nejraději strávili na výletě. Alespoň podle dat vycházejících z projektu Minisčítání.

Minisčítání je osvětový projekt Českého statistického úřadu pořádaný za účelem zvýšení statistické gramotnosti dětí a mládeže. Účastní se ho studenti ve věku 8-17 let. Letos se do projektu zapojilo přes šest set českých škol. Vzhledem ke vzorku respondentů, který není pečlivě vybírán, není možné aplikovat výsledky na všechny české žáky a studenty. Pro představu však posloužit mohou.

Podle letošních odpovědí je nejoblíbenějším předmětem tělocvik, který označila více než čtvrtina dětí. Následují matematika, angličtina, informatika a výtvarná výchova. Velký vliv na oblíbenost předmětu má učitel. Jako důvod obliby jistého předmětu označilo vyučujícího téměř 41 % respondentů, pro bezmála třetinu dětí hraje hlavní roli mimoškolní zájem.

Účastníci se také zamýšleli nad svým budoucím povoláním. Víc než polovina z nich uvedla, že má v této oblasti jasno. V odpovědích se jako vysněné zaměstnání nejčastěji objevovali veterinář, učitel, kuchař, policista a lékař.

Projekt se zaměřil i na dětské vztahy. Největší důvěru cítí respondenti k rodičům, následují kamarádi. Ideální program na víkend strávený s rodinou je pro téměř 42 % dětí výlet. Necelých 15 % by dalo přednost sportovní aktivitě. Studenti byli také dotazováni, co je pro ně právě teď v životě nejdůležitější. Pro necelou třetinu je to rodina, pro 24 % škola a pro 22 % kamarádi.

Všechny výsledky jsou dostupné online, kde je mohou učitelé najít a použít k výuce. Umožňují také snadné srovnání s jinými školami či regiony a slouží jako užitečná zpětná vazba.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…