Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Děti mají v oblibě tělocvik, nejradši by byly zvěrolékaři

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Žáky a studenty láká práce veterináře i učitele, nejoblíbenějším předmětem je pro ně tělocvik a víkend s rodinou by nejraději strávili na výletě. Alespoň podle dat vycházejících z projektu Minisčítání.

Minisčítání je osvětový projekt Českého statistického úřadu pořádaný za účelem zvýšení statistické gramotnosti dětí a mládeže. Účastní se ho studenti ve věku 8-17 let. Letos se do projektu zapojilo přes šest set českých škol. Vzhledem ke vzorku respondentů, který není pečlivě vybírán, není možné aplikovat výsledky na všechny české žáky a studenty. Pro představu však posloužit mohou.

Podle letošních odpovědí je nejoblíbenějším předmětem tělocvik, který označila více než čtvrtina dětí. Následují matematika, angličtina, informatika a výtvarná výchova. Velký vliv na oblíbenost předmětu má učitel. Jako důvod obliby jistého předmětu označilo vyučujícího téměř 41 % respondentů, pro bezmála třetinu dětí hraje hlavní roli mimoškolní zájem.

Účastníci se také zamýšleli nad svým budoucím povoláním. Víc než polovina z nich uvedla, že má v této oblasti jasno. V odpovědích se jako vysněné zaměstnání nejčastěji objevovali veterinář, učitel, kuchař, policista a lékař.

Projekt se zaměřil i na dětské vztahy. Největší důvěru cítí respondenti k rodičům, následují kamarádi. Ideální program na víkend strávený s rodinou je pro téměř 42 % dětí výlet. Necelých 15 % by dalo přednost sportovní aktivitě. Studenti byli také dotazováni, co je pro ně právě teď v životě nejdůležitější. Pro necelou třetinu je to rodina, pro 24 % škola a pro 22 % kamarádi.

Všechny výsledky jsou dostupné online, kde je mohou učitelé najít a použít k výuce. Umožňují také snadné srovnání s jinými školami či regiony a slouží jako užitečná zpětná vazba.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost