Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Den Země klepe na dveře. Jak oslavovat a kam vyrazit s dětmi?

Ilustrační foto: Depositphotos

Den Země tradičně připadá na 22. dubna. Každý rok se po celé republice koná mnoho akcí na počest naší planety. Součástí Dnu Země je šíření myšlenky ochrany životního prostředí a šetrnosti k přírodě. Co na Den Země podniknout?

Na začátek trochu historie. Den Země vznikl na popud aktivisty Johna McConnella již v roce 1969. Svůj nápad McConell přednesl na konferenci UNESCO a poprvé se Den Země slavit hned v následujícím roce, ovšem pouze v USA. Každoroční oslava planety se však rychle rozšířila do zbytku světa, v našich končinách jsme tento den přijali za svůj v roce 1990. A teď už pojďme k tomu, jak můžete tento výjimečný den oslavit.

Dobrý skutek pro přírodu

Jak lépe vzdát hold naší planetě než jí pomoci s tím, co ji tíží? Na Den Země 2022 vrcholí akce Ukliďme svět. Následující víkend se můžete zapojit do dobrovolnického úklidu na různých místech v Česku. Pomoci s úklidem můžete například v pražské Šárce, u Hostivických rybníků, u řeky Bečvy nebo v přírodě ve Zbečníku.

Pokud se u vás zrovna žádný organizovaný úklid zaneřáděné přírody nekoná, vydejte se uklízet část svého okolí sami. Jak píše organizace Ukliďme svět, každý sebraný odpadek se počítá.

Oslavy se chystají po celé republice

Na Den Země se již tradičně koná mnoho akcí po celé České republice. Většinou jde o různé osvětové přednášky, divadla, představení, koncerty nebo dětské dílny. Je pravděpodobné, že nějaký program si připravilo i vaše město.

V Praze se Den Země letos slaví později, a to 5. května od 9:00 do 18:00 v Parku Kampa. Letošním tématem je hmyz v městské přírodě a současně s oslavami probíhá také fotosoutěž. V hlavním městě ještě chvíli zůstaneme, protože v pražských Malešicích se organizují tradiční oslavy Dne Země 23. dubna. Připraven je bohatý program pro malé i velké.

Nejen v hlavním městě však probíhají oslavy, akce pořádá také například:

  • park Kraví hora v Brně,
  • výukový areál Bělský les v Ostravě,
  • město Plzeň v parku Zemník,
  • město Česká Lípa,
  • Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích v Ostravě,
  • a mnoho dalších.

Po dvou letech, co se oslavy Dne Země konaly většinou online, se tak konečně pořádají akce i mimo naše obrazovky.

Ilustrační foto: Depositphotos

Výlet do zoologické či botanické zahrady

S dětmi můžete na Den Země nebo víkend poté vyrazit do zoo nebo botanické zahrady. Existuje snad lepší příležitost k pozorování zvířat nebo obdivování rostlin? Některé zoologické nebo botanické zahrady si připravily také speciální program pro své zákazníky, například Zoo Plzeň pořádá 23. 4. celodenní naučně soutěžní program. S bohatým programem přišla i Botanická zahrada Brno.

I bez programu si však děti návštěvu zoologické či botanické zahrady určitě užijí a přinesou si mnoho zážitků a nových poznatků o přírodě.

Koukněte na vzdělávací film

Jestli po celém dni aktivit nepadnete znavení do postele, můžete si večer pustit film a dozvědět se něco nového o planetě a klimatické změně. Jedním z filmů vhodných na Den Země je například The Plastic Ocean, který upozorňuje na obrovské množství plastů v oceánu. Trochu pozitivnější je film 2040, ve kterém se režisér Damon Gameau vydává prozkoumat budoucnost, která by nastala, pokud bychom jako lidstvo přijali nutná opatření a zastavili klimatickou změnu.

S dětmi můžete mrknout na pohádku VALL-I, která vypráví příběh o tom, jak robot každé ráno vstává, aby trpělivě uklízel znečištěnou planetu Zemi. Pustit si ale můžete i úplnou klasiku, jako například Zachraňte Williho nebo Putování tučňáků.

Autorský článek Anety Šmejcové

Související články

Zaručeně zlepší den

Budoucnost kávy – kompostovatelné kapsle obalené řasou

Hrušeň hnilička si získala srdce Čechů. Zvítězila v národní anketě Strom roku

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Návaly horka už nemusí být pro ženy v menopauze strašákem. Na trhu je prádlo, které pomůže

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…