Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dějiny mohou být sexy. Na českých základních školách se budou učit novým způsobem

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Modernizace školství, sen mnoha žáků a jejich rodičů, se stává realitou. Dějiny 20. století se na vybraných základních školách začínají v tomto školním roce učit jinak, než jsme byli doposud zvyklí. Cílem je nahradit biflování dat, jmen a dalších reálií takzvanou badatelskou výukou.

Projekt s názvem Dějepis+ zaštítilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Výuka moderních dějin by podle této instituce měla vést žáky k pochopení souvislostí nedávné historie a jejich přesahu do současnosti. Projekt je zaměřen zejména na učitele coby klíčové aktéry výuky. V rámci iniciativy proto vznikly komunity učitelů dějepisu. Ty jsou vedené lokálními koordinátory, kteří řídí nové metody vyučování. Pokud se tento způsob osvědčí, plánuje se s podobnými inovacemi pokračovat i v budoucnu. Zájem je o projekt je veliký – přihlásilo se téměř 300 základních škol.

Ilustrační foto: Freepik

Iniciativa je primárně zaměřena na výuku žáků druhého stupně základních škol. Jedná se o pilotní projekt, který má ověřit možnosti podpory lokálních komunit učitelů. Učitelé mají v rámci komunit k dispozici metodické materiály pro výuku. Na hodiny se připravují spolu, následně se rozjedou do svých škol, kde látku odučí, a pak se sejdou k rekapitulaci. „Pokud se tento model osvědčí, budeme usilovat o jeho aplikaci i v jiných oblastech, než jsou moderní dějiny, tak, aby všichni učitelé měli příležitost zapojit se v lokálních komunitách, ať už budou pracovat na sobě, nebo pomáhat ostatním kolegům se zlepšovat,“ uvedl ministr školství Robert Plaga. 

Zdroj: MŠMT, irozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…